فرهنگ
فرهنگ

اقتصاد در بستر فرهنگ

اقتصاد در بستر فرهنگ

گفتگو پیرامون فرهنگ و نقش آن در ساختار مدنی و اجتماعی بسیار گسترده و متنوع است .ولی از آنجا که رسالت و ماموریت این دفتر تجزیه و تحلیل فرهنگ و نقش آن در روند زندگی یک جامعه نیست صرفا به ذکر پاره ای از عوامل که موجب پیشرفت یا موجب بازدارندگی می شود اشاره ای گذرا خواهیم داشت .

۱- در طول تاریخ شاهد جدال حکومتها با فرهنگها هستیم .نظر و دیدگاه حاکمان که غالبا استبداد و دیکتاتوری پیشه می کردند موجب گردید که جامعه ریاکاری و پنهان کاری بیاموزد و برای تداوم فرهنگ خویش با حکومتها در تضاد بماند .

۲-معضلات و مشکلاتی که از فقر و عقب ماندگی ناشی می شود مانند سم مهلکی ملتی را رنجور می کند وچون اگاهی واشنایی یا این پدیده ها را برای فرزندان و جوانان خود مطلوب نمی دانیم آنان را بی خبر نگه می داریم از این رو جوانان ایرانی پس از ورود به جامعه و روبرو شدن با واقعیتها امیدها و انگیزه های خود را از دست می دهند و با تکرار گذشته های پر افتخار و تکیه بران فقر و عقب ماندگی خویش را توجیه می سازند بعنوان مثال در هر مجلس ختمی فرد متوفی صرف نظر از شخصیت مثبت یا منفی که دارد همواره از او به عنوان پدریا مادری فداکار ,دلسوز ,ایثارگر پایبند با اخلاق و  با مذهب و مهربان یاد می کنیم .در هیچ مجلس ختمی نخواهید شنید که فرد متوفی به دلیل سرقت و جنایت و تبهکاری فرد مضری برای جامعه بوده است  سوال اینجاست پس کسانی که حاصل عمرشان جز ظلم وجور و یا جنایت و خیانت نبوده است مجلس ختمشان در کجا برگزار می شود؟

۳-آشنایی با فرهنگ و تاریخ گذشته مانع از تکرار آن تجربه و بالطبع خسارات ناشی از آن خواهد شد.لذا ناچار نخواهیم شد تا تجربه بدست آمده را تکرار کنم .

۴- آداب و عادات قومی و قبیله ایی در کشور ما بقدری متنوع و گوناگون است  که گاهی باعث تضاد می شود و این خود عامل دیگریست برای باز ماندن و در جا زدن که نمونه هایی از  ان در تاریخ کشور ما فراوان است.

۵-تیراژ میلیونی کتاب در جوامع پیشرفته در مقایسه با تیراژ ۲یا ۳ هزار نسخه علامت هشدار دهنده ایی برای ایرانیان است .طبق آمار یونسکو ایرانیان فقط ۱۶ ثانیه بطور متوسط مطالعه میکنند .برای ملتی کهنسال و صاحب تمدنهای باشکوه این بی اعتنایی به  فرهنگ شرم آور است  .

۶- فقر وفرهنگ با یکدیگر نسبت عکس دارند هر میزان فقر بالا می رود فرهنگ سقوط می کند و برعکس هر میزان فقر کمتر می شود فرهنگ فرصت رشد و نمو مییابد  .

۷-بی اعتنائی به فرهنگ این سامان موجب سرقت  منابع و کتب علمی از کشور ما است بنحوی که هنوز بسیاری از دانشهای بجا مانده در این کتب سوء استفاده نمود و انگاه بنام خود  به جهانیان عرضه می نمایند .کتابخانه های بزرگ جهان اجازه دسترسی به کتب باستانی ایران را به کسی نمی دهند مگر آنکه از محتوی آن بنحو شایسته بهره مند شده باشند .غفلت ایرانیان به جائی رسیده که سرقت بزرگان و دانشمندان ایران نیز آغاز شد ابوعلی سینا سر از کشورهای عربی درمیاورد یا مولانا اهل ترکیه می شود.

۸-مسائل فوق موجب گردید که فرهنگ و کار فرهنگی تنها در حیطه عاشقان این سرزمین باقی بماند و چون بازاری ندارد عموم در عین اینکه به گذشته و تاریخ خود علاقه دارند و با افتخار به آن می نگرند ولی رغبتی به خواندن کتب فرهنگی و تحلیل آثار فرهنگی پیشینیان از خود نشان نمی دهند.

مولف یا احداث موزه ای در منطقه محروم کجور از علاقه ایرانیان به گذشته و تاریخ خود بهره برده است بازدید از این موزه که با استقبال هموطنان مواجه بوده است باعث رونق اقتصادی و عمران و آبادی این منطقه شده است که سود معنوی فراوان را هم بدنبال دارد .

۹-مولف از کودکی به جمع اوری سکه ها و اسکناسها منتشر شده می پرداخت وبا این سرگرمی ارزان فرهنگی موفق به ایجاد مجموعه ای منحصر بفرد گردید که حاصل  این تلاش را در موزه دفینه تهران بنام تماشاگه پول می توان به تماشا نشست .

۱۰-ملتها برای برانگیختن جامعه و تقویت احساس میهن پرستی دست به احداث موزه زده و با انباشتن موزه ها از اشیاء ایرانی برای هویت خود فرهنگ سازی می نمایند و ما هنوز کوزه باستانی یافته در صحرا را با تیر کمان نشانه می رویم تا اوقات فراغت خود را سپری سازیم .

۱۱- هزاران سال رنگهای گیاهی را بر روی فرشهای ایرانی نشاندیم ولی امروز برای رنگ همان فرشها دست ما بسوی غرب دراز است.

۱۲-عدم آشنایی با فرهنگ و گذشته هر ملتی حاصلی جز بی هویتی ندارد . در طول تاریخ استعمارگران برای استیلابه کشورها از بی هویت ساختن جوامع سود فراوان

 برده اند.

۱۳-فرهنگ کهنسال ایران زمین از میراث های عظیم و منحصربفرد بشری است که اگر نحوه برخورداری از این موهبت را بیاموزیم از چاههای نفت ایران بمراتب    ارزنده تر و گرانبها تر خواهد بود .

۱۴-وقت آن رسیده که با برخورداری از آگاهی و هوش سرشار میلیونها جوان ایرانی غفلت و کم کاری نسلهای گذشته را جبران نموده و هزاران ایده و سوژه ارزشمند را از دل فرهنگ خود استخراج و به جهانیان عرضه نمائیم و برخلاف گذشته که از فرهنگ فقط ویترینی زیبا و مجلل پیش چشم جهانیان عرضه مینمود به خزانه بی پایان آن وارد گردیم و با ایده هائی اقتصادی در بستر فرهنگ زمینه حفظ و تداوم و تعالی آن را موجب شویم .

خوداشتغالی در زمینه فرهنگ

۱- با مراجعه به کتب و آثار واشیاء  بجای مانده از نیاکان میتوان هزاران ایده و سوژه را که حیرت انسانها را برمی انگیزد به جهانیان عرضه نمائیم.

نقاشی ,سرامیک ,سفال ,شیشه ,کتب خطی ,معماری ,بافته ها ,زیورالات ,چرم ,روایات مستند ,شعر ,موسیقی ,اشیاء و لوازم مصرفی یا لوازم زیستی موزه ها در معرض دید کنجکاو شما جوانان قراردارد  که با کپی برداری و باسازی آنها  نه تنها در اشاعه فرهنگ ایران زمین گامی موثر برداشته اید بلکه بار دیگر میتواند  این اشیاء به خانواده های ایرانی پس از قرنها برگردد.  و با سرمایه اندک درامد اقتصادی نیز بهمراه داشته باشد قابل ملاحظه ای را موجب می شوید .

۲-تجربه و توفیق مولف در این زمینه الگوی مناسب برای این حرکت زیبا و اقتصادی است  بعنوان مثال :سکه ای از عهد مغول را به چهره حافظ تغییر داده  که نگارنده از آن کپی برداری کرد این سکه را میتوان در حجم انبوه تولید و به بازار روانه ساخت تا حافظ دوستان بتوانند آن را بیکدیگر هدیه بدهند و موجب اشاعه فرهنگ شوند.قفلها و قیچی های زیبا و منحصربفردی از گذشته باقی مانده است که با بازسازی و عرضه آن به جامعه میتوان خاطره های گذشته را زنده نگه داشت .بازسازی و ساخت زیورالات باستانی با استفاده از سنگهای تزئینی برای عرضه به بازار بعنوان هدایا نیز از جمله این اشیاست .

جمع اوری سکه و اسکناس از کودکی و تبدیل آن به گنجینه ای ارزشمند در سن بلوغ چاپ و انتشار کتب خطی, مینیاتور یا عکسهای تاریخی .

بازسازی سفالینه های لعابدار زیبا جهت بسته بندی محصولات شرکتهای  تولیدی

تهیه کتاب ,کاتالوگ از سکه ,سفال ,اسکناس ,اشیاء فلزی ,عکسهای قدیمی و نظایر آن که متاسفانه توجه ای به آن نمی شود.

۳-احداث چایخانه با ارائه بیش از ۴۰ نوع چای شفا بخش معطر از گیاهان وحشی و  خودروی سرزمین و آشنائی مردم با این موهبت خدادادی و بهره مندی از خواص و طعمهای دلپذیر آن.

۴-ارائه غذاهای سنتی و تاریخی که در کمتر رستورانی در ایران شاهد آن هستیم .بسیارغذاها و سبزیجات ارزشمندی که از سفره های ما برچیده شده و هیچ آشنائی با آنها نداریم .

۵- کپی و بازسازی لباسهای محلی زیبا و رنگارنگ که امروز مورد علاقه و توجه خاص و عام قرار دارد .

۶- احیاء و باسازی صنایع دستی گذشته بشکل قابل استفاده روزمره برای جامعه

۷- باسازی و احیاء ملودیها و موسیقی بجای مانده در شهرها و روستاها

۸-جمع اوری روایات مستند و یادها و خاطره های مردم کهنسال روستاها برای فیلمنامه سریال و کتاب .

۹- ایا کشوری به شایستگی وبه پیشینه تارخی ایران می شناسید که بتوان مانند گذشته پرافتخار خود پرچمدار فرهنگ و تمدن بشری باشد .بار دیگر با نگاهی جهانی سیری در گذشته فرهنگ ایران زمین نموده و هزاران توانمندی و پتانسیل ناشناخته که در جای جای این کشور بوفور یافت می شود را  شناسائی نمود تا شاید سرآغازی برای احیا و شناخت و عرضه آن به جهانیان باشد.

۱۰-هنوز کودکان خود را در مدارس با گیاهان ارزشمند سرزمین خود آشنا نکرده هنوز از مواهب بیشماری که خاک سنگ و چوب و گیاه  در خود دارند و هزاران فرصت شغلی را فراهم می سازند  بی خبریم .هنوز خاکهای دشت و کوه ایران را که در رنگهای گوناگون خود نمائی می نماید به خدمت نگرفتیم تا بناهای خود را با آن تزئین نمائیم .
هنوز سنگ ریزه های کنار ساحل ورود خانه را به هیچ می انگاریم و استفاده از زمینهای کشاورزی خود را به روش هزاران سال پیش ادامه داده و از عرضه صدها فراورده جدید که می تواند زندگی انسانها را متحول سازد و هر وجب از خاک میهن را به ضرابخانه ای مبدل سازد غافل مانده ایم.
اقتصاد در بستر فرهنگ 
برای  آگاهی خوانندگان عزیز از انتخاب ایده های فرهنگی به منظور ایجاد شغل و درامد لازم می داند تعدادی از طرحهای کوچک و بزرگ فرهنگی را که علاوه بر ایجاد درامد و شغل خدمت بزرگی به حفظ و اشاعه فرهنگ را نیز بدنبال دارد مطرح نماید تا خواننده با ورود به این میدان قادر به خلق ایده و تبدیل آن به محصولی قابل ارائه به بازار گردند .
۱٫ تولید و تکثیر اشیاء موزه ها :
تردیدی نیست که کشور کهنسال ایران که پرچمدار فرهنگ و تمدن بشری است در      موزه های  ایران و جهان سوژه های متعدد و  ارزشمند فرهنگی را در معرض دید جهانیان قرارداده است این اشیاء که روزگارانی در میان خانواده های نیاکان ما بوده کاربرد خود را از دست می دهد و پس از قرنها سر از موزه ها در می اورد .
ما که تا امروز در زمان بازدید از موزه ها صرفا محو تماشای اشیاء موزه ها میشدیم و یا بصورت گذرا از کنار ویترینها عبور می کردیم چنانچه در کنار هر یک از این اشیاء    لحظه ای درنگ نمائیم درخواهیم یافت زمان آن فرارسیده که بعضی از  این اشیاء بار دیگر به میان خانواده  ها برگردند .
تردیدی نیست که اشیاء بیشماری در موزه ها میتواند الهام بخش کارافرینان باشد تا بااستفاده از آن نسبت به تولید یا تکثیر آن بعنوان کالا اقدام نمایند.
ظروف سفالی ,اشیاء فلزی ,سکه ها ,نقاشی ها ,لوازم منزل ,زیورالات ,بافته ها و هزاران سوژه دیگر موجب خلق ایده و یا کسب فرصتهای ویژه می گردد.
برای باور این ادعا نویسنده با کمک  دانشجویان خود قیچی و بسیار زیبا  ی صفری که شکل ظاهری آن بصورت لک لک طراحی شده بود باساخت یک قالب اقدام به تولید ۵۰۰هزار از آن قیچی نموده چون بر این باور بودیم که خانمها برای کیف ارایش خود از داشتن چنین قیچی زیبائی استقبال خواهند نمود .
ویا سکه های مغولی که هم عصر حافظ شیراز است را باهمان سبک و سیاق به
چهره ای از حافظ و شعر از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر آراسته و آن را سکه عشق نامیدیم.
سکه هائی که جاودانه خواهد ماند و با تغییر حکومتها همچنان استوار است .کپی کردن زیورالات ,سفالینه ها و لوازم مورد استفاده ایرانیان در قرنهای گذشته میتواند بستر اشتغال از یکسو و حفظ و تداوم فرهنگ از سوی دیگر گردد.
۲٫ روایات مستند
آیا هرگزپای صحبت مردان و زنان سالخورده شهرها و روستاها نشسته اید ,آنها خاطرات تلخ و شیرینی از پدران و اجداد خود بیاد دارند که اگر بصورت کتابی در اختیار جامعه قرارگیرد علاوه بر روشن کردن بخش تاریکی از تاریخ کشور می تواند بعنوان فیلمنامه ,سناریو تئاتر و یا کتاب مستند تولید و تکثیر گردد.
نویسنده از این فرصت سود بسیار برده و خاطرات مردم روستا ها از عشق و دلدادگی تا پهلوانی یا قحطی یا اختلافات محلی و ملکی را به فرهنگ دیارمان افزوده است .مارجان . مینا و پلنگ روایت مردم دل آئینه کندلوس دو اثر ماندگاریست که از چاپ هشتم گذشته و فیلمها و انیشمین متعددی ساخته و اشعار زیادی بخاطر آن سروده شد .
چنانچه قلم توانائی ندارید کافی است این خاطرات را ضبط کرده در اختیار افراد صاحب قلم ,کارگردانان ,نویسندگان  و هنرمندان قراردهید تا به محصولی فرهنگی و ارزشمند و پر سود تبدیل گردد.
۳٫ موسیقی های محلی
ترانه ها ,لالائی های و زمزمه هائی که طی قرنها سینه به سینه به امروز رسیده است خود گنجینه ای شایان است زیرا دلنشین و لطافت این ترانه ها موجب ماندگاری آنها شده و چنانچه بار دیگر به آغوش جامعه بازگردد به یقین مورد استقبال مردم قرارگرفته و بر دلها می نشیند .
مولف :از چوپانان ,آسیابانان ,کشاورزان و سالخوردگان میخواست که ترانه هائی را که از نیاکان خود بیاد دارند زمزمه کنند .سپس این ترانه ها به نت تبدیل نموده و در استودیوهای موسیقی به اجرا در میاورد .
پاره ای از این ملودیها با شعر مولف درامیخت و به صورت ترانه های شاد و ایرانی و دلنشین به میان جامعه بازگشت .
یکی از این ترانه ها در کشور امریکا بدست گروه برادرز افتاد و به صورت زیباتری باسازی و اجرا شد.
به عنوان کسی که این مسیر را پیمود ه و تجارب ارزنده ای دارد توصیه می کند که در هر سفری و در هر مکانی از جمع اوری و ضبط آهنگها و ملودیها غافل نمایند زیرا سفارش ملودی به آهنگسازها بسیار گران است لذا منبع درامد ارزنده ای را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
۴٫ ایجاد کلکسیون :
یکی از فعالیتهای فرهنگی ارزشمند جمع اوری سوژه ای فرهنگی است که قرنها در جهان متداول می باشد حتی بهتر است کودکان خود را از سنین کودکی به جمع اوری اشیائی که مورد علاقه اوست عادت دهید تا نگرش و فضای فکری کودکان را به دنیای فرهنگ سوق داده وهم مجموعه ای که از نظر مادی ومعنوی ارزشمند خواهد شد بدست اوریم.
مجموعه سکه ها و اسکناسهای گرداوری شده توسط مولف از کودکی به موزه پول ایران تبدیل گردید.زیرا اسکناسهای ایرانی نو و با شماره های پشت سرهم و جفت را به محض انتشار در البوم جمع اوری می نمودیم .
حتی برای ارائه هدایا به شرکتها و دوستان البومی از سکه یا اسکناس همراه با تبلیغات محصولات شرکت ارائه می نمودم .این شیوه تبلیغات هم دریافت کننده البوم را به ادامه راه تشویق می نمود و هم پس از سالها به قیمتی سرسام اور افزایش می یافت و هم سالها تبلیغ من در جلوی چشم آنها خود نمائی مینمود.
اگر به سایت word paper money سر بزنید وقسمت ایران را مشاهده کنید درخواهید یافت که اسکناسها کوچک و کم ارزش به دهها میلیون تومان افزایش پیداکرده است  برای ایجاد این کلکسیونها میتوان از سوژه هائی نظیر فسیلها ,گوش ماهی و صدف ,سکه ,پروانه ,قفل,کبریت ,کارت پستال ,جاکلیدی یا هر سوژه مورد علاقه فرد باشد.
این مجموعه که با مبالغ ناچیزی گرداوری میگردد  در نهایت به گنجینه ای شایان تبدیل خواهد شد.
۵٫  نقاشی روی قلوه سنگ
با جمع اوری قلوه سنگهائی کوچک و بزرگ و نقاشی روی آن میتوان از سوژه هائی مثل گل ,حیوانات ,ساختمان و با چسباندن آنها عروسک مجسمه و نمادهای گوناگون تولید نمود .بعنوان مثال بناهای مذهبی ,تاریخی را می توان نقاشی و در معرض فروش گردشگرانی که از این مجموعه دیدن میکنند قرارداد این قلوه سنگهای نقاشی شده بعنوان هدیه عید نوروز یا روز مادر و یا هر بهانه ای  میتوانید تولید و عرضه گردد کافیست از هر عنوان یک نمونه تهیه گردد و مراکز پخش صنایع دستی ,مراکز توریستی و فروشگاهای هدایا عرضه نمود.با مشاهده عکسهای ارائه شده میتوان دریافت که در کشورهای بزرگ سالهاست که این محصول در بازار حضور دارند .
۶٫ ساخت هدایا با تخته سنگها :
اگر در منطقه شما سنگهای تخته مانند در رنگهای مختلف و اندازه های مختلف یافت می شوند و یا در سنگ بری ها از ضایعات موجود دراین  سنگهائی جمع اوری گردد با سوراخ کردن  و نصب یک موتور ساعت روی آن تخته سنگ به یک ساعت رومیزی زیبا در  تبدیل خواهد شد و چنانچه امکان مالی برای خرید یک دستگاه حکاکی روی سنگ دارید میتوان نام شرکت ها و مراکز توریستی و حتی نام اشخاص را بر روی آن حک نمود و یا شماره های ساعت را روی آن کنده کاری نمایند .
البته برای نصب شماره میتوان از شماره های طلائی پشت چپ دار که در بازار وجود دارد نیز استفاده کرد .
عکسهای زیر شما را با شیوه ساخت ساعت رومیزی آشنا خواهد ساخت .
۷٫ جمع اوری داروهای سنتی
پس از آگاهی بشر از عوارض و خطرات داروهای شیمیائی بار دیگر توجه جهانیان به داروهای سنتی جلب شده بنحوی که کارخانجات بزرگ دارو سازی بدنبال خرید فرمول این نوع داروها هستند واگر شما میتوانید دراستان خود از سالخوردگان فرمول انواع داروهائی را که در گذشته برای درمان بیماریها استفاده می شد جمع اوری کنید هم می توان به صورت کتاب آن را عرضه نمود و هم می توان اقدام به تولید آنها و یا فروش فرمول آن به کارخانجات بزرگ دنیا نمود .
اندیشه های سنتی به داروهای سنتی ختم نمی گردد. بازیهای محلی ,ضرب المثلها ,ورزشهای قدیمی و باورها را نیز شامل می گردد.
۸٫ گل آرائی با گلهای خشک وحشی
در طبیعت به گلهای زیبای خشک شده ای برمی خوریم که دارای اندامهای زیبا هستند و چنانچه با جمع اوری و رنگ آمیزی آن بصورت بسته های گل تولید نمائیم .هدیه ای ارزشمند  ماندگار از طبیعت را تولید نموده ایم که حتی می توان با افزودن اسانسهای طبیعی در بسته بندیهای مناسب خوشبو کننده  برای دستشوئی ,حمام و سالن منزل  تولید نمود .در بخش کشاورزی توضیحات بیشتری ارائه گردیده است.
۹٫ تولید سبزه عید در طرحهای جدید
پس از دهها قرن میتوان تحول و تنوع جدیدی به سبزه سفره هفت سین داد .شما می توانید با استفاده از سینی حلبی یا صفحات پلاستیکی سینی بشکل پروانه ,قلب ,کلیه و یا هر شکلی که مورد علاقه شما باشد استفاده نمود و سبزه عید زیبا و جالبی را تولید و عرضه نمود .این محصول علاوه بر کار اقتصادی و درامد زا با سرمایه اندک نقش موثری در اشاعه فرهنگ ایرانیان دارد .
۱۰٫ تبلیغ روی میوه ها :
همانطور که در بخش کشاورزی این طرح مطرح گردید شما میتوانید روی میوه های نارس مثل
گوجه فرنگی ,سیب و غیره نوارچسبی که روی آن نام یا آرم فرد یا شرکتی چاپ شده باشد
چسبانده تا تابش خورشید میوه را برنگ قرمز دراورد و سپس با برداشتن نوارچسب  آرم یا نام مورد نظر شما روی میوه بطور طبیعی باقی خواهد ماند.
با این روش علاوه بر تبلیغ مکان یا محصولی برای جامعه یک حرکت فرهنگی زیبا نیز بشمار میاید.
۱۱٫ چاپ پوسترهای آموزشی:
اگر با اینترنت یا گرافیک یا فتوشاپ آشنائی دارید می توانیم پوسترهای زیبائی از سوژه های جدید تهیه کرد. و به دهها هزار مدرسه و دانشگاه و کتابخانه ها و حتی خانواده ها عرضه نمود و کودکان را از سنین کودکی با سوژه های جدید آشنا ساخت .
بعنوان مثال با نصب چند پوستر در راهروهای کودکستان ,مدرسه ,دانشگاه توجه آنها را به سوژه های نو جلب می نمائید مثلا گیاهان داروئی ,میوه های جدید ,مشاهیر ایران ,بناهای تاریخی و نظایر آن .
۱۲٫ مراسم تدفین
شرکتها و موسساتی در شهرها برای مراسم ازدواج خدمات گوناگونی ارائه مینمایند .این خدمات شامل سالن ,پذیرائی ,عکاسی ,مراسم عقد ,فیلمبرداری و کاروان و دهها خدمات ریز و درشت را شامل می گردد متاسفانه شرکتی یا موسسه ای برای ارائه خدمات برای درگذشتگان ارائه نمی کنند هر خانواده عزادار برای عقد قرارداد با مساجد ,اجاره اتوبوس ,درج آگهی ,پذیرائی ,برگزاری مراسم و خدمات گوناگونی که برای این مراسم مورد نیاز است شخصا اقدام مینماید .درحالیکه این شرکتها خدمات خود را برای بودجه های کم ,متوسط و زیاد طراحی نموده و کلیه خدمات مربوط به تدفین مردگان را انجام خواهند داد .
این شغل در کشورهای پیشرفته از جمله پردرامدترین حرفه ها بشمار می رود .
۱۳٫ بافته های محلی
اگر به بافته های محلی در استان خود آشنا هستید می توانیم ا زآنها برای پوشش دیوار و سقف در قالب خشتهای گوناگون استفاده نمائیم ویا پوشاک و مسائل مختلف را باتکه هائی از این بافتهای سنتی تزئین نمائیم .
از جاجیم بعنوان کوسن روتختی و یا تزئینات داخلی و نمد در اندازه های کوچک برای جلوی شومینه و یا دهها ابتکاربرای ایجاد تحول  و تداوم این فرهنگ که متاسفانه رو به زوال میتوان استفاده نمود.
۱۴٫ استفاده از پوست درختان :
لاشه درختان که درچوب بریها فراوان یافت می شود و اغلب از آن بعنوان هیزم استفاده می گردد .می تواند پوشش زیبا و طبیعی برای دیوار باشد . این لاشه ها را به شکلهای گوناگون می توان روی دیوار نصب نمود و انرا با پوست گردوی پخته شده رنگ نمود تا جلوه ای زیبا پیدا کنند .در بخش کشاورزی در مورد جنگل و نقش آن در فرهنگ گفتگو شده که توجه شما را به آن بخش جلب می نمائیم .
۱۵ .  سفال و سرامیک :
تولید ظروف سرامیکی برای بسته بندی محصولات گوناگون در دنیا رواج یافته و بشکلهای زیبائی در سوپر مارکتها جلوه گری می نماید .استفاده از ظروف سرامیکی ,بهداشتی ,ماندگار قابل استفاده مجدد بدون مشکل افرینی برای محیط زیست و صرفه جوئی ارزی و جلوگیری از خطرات ظروف پلاستیکی از جمله امتیازهای استفاده از ظروف سرامیکی است.

۱۶٫ استفاده از کشاورزی در بستر فرهنگ
۱۶٫۱٫ تولید و بسته بندی بذر
۱۶٫۲٫ تولید لیف حمام طبیعی
۱۶٫۳٫ جلبکها
۱۶٫۴٫ روبالشی شفابخش
۱۶٫۵٫ شکر قرمز
۱۶٫۶٫ سبزه عید
۱۶٫۷٫ گل گوشتخوار
۱۶٫۸٫ رنگهای طبیعی
۱۶٫۹٫ سس باربیکیو از میوه های جنگلی
از جمله طرحهایی هستند که بخشی از فرهنگ کشور ما را در خود دارد و میتوان با کشت و فراوری آنها و عرضه آن بخشهائی از فرهنگ عامه کشور را بار دیگر زنده نمود و تداوم آن را ممکن ساخت .
۱۷٫ احداث موزه های محلی
برای آن دسته از علاقمندان به فرهنگ ایران میتوان احداث یا ایجاد موزه های محلی را پیشنهاد نمود .بعنوان مثال برای رونق بخشیدن به مناطق محروم با انتخاب ساختمانهای قدیمی و محلی و تبدیل آن به موزه مردم شناسی وجمع اوری اشیاء و لوازم قدیمی ومحلی و تبدیل آن به موزه مردم شناسی و جمع اوری اشیاء و لوازم قدیمی از هر نوع و با برخورداری از کمکهای مردمی و امانت سپردن اشیاء خو به موزه میتوان توجه گردشگران را به این مجموعه  جلب نمود .ورود گردشگران به این منطقه کسب و کار اهالی نیز رونق می گیرد .خرید سوغاتی یا اجاره منازل برای اقامت یا خرید صنایع دستی و محلی و یا صرف شام وناهار اقتصاد منطقه را متحول می سازد تجربه موزه کندلوس در منطقه محروم کجور مازندران نمونه موفق این تجربه است که به یک بار نگرش و اندیشه مردم منطقه را متحول و توجه آنها را به حفظ و نگهداری تداوم فرهنگ و آداب ورسوم آنها جلب نمود .از افرادی که از امکانات مادی برخوردارند توصیه میکنم که این حرکت عظیم فرهنگی خدمات بزرگی را برای مناطقی که به آن دلبسته هستید موجب می گردد ضمن آنکه اقتصاد پایدار را نیز بدنبال خواهد داشت .
وجود مناطق دلگشا ,بناهای تاریخی ,معماری منطقه و گونه های گیاهی و بافته های محلی و برگزاری شب شو کنسرت برای کشف استعداد ها پشتوانه این طرح اقتصادی فرهنگی است .
۱۸٫ تولید زولبیا درشت تر و نبات رنگی
این محصولات بخشی از فرهنگ ایرانیان است و سالانه هزاران تن نبات یا زولبیا  و بامیه در کشور مصرف میشود.
بامراجعه به تولیدکنندگان این قبیل محصولات و با افزودن رنگها و اسانسهای طبیعی میتوان زولبیا و بامیه یا نبات را به رنگهای سبز با اسانس نعناع,زرد با اسانس لیمو,قرمز با اسانس گریپ فروت و نظایر آن تولید و عرضه نمود .تردیدی ندارم که عرضه این محصولات توجه مصرف کنندگان را بشدت جلب نموده و ضمن ارائه چنین محصولی اهداف فرهنگی که همان تداوم این محصولات سنتی است را نیز تامین مینماید.
۱۹٫ دلمه سرا :
باهجوم فرهنگ غربی شاهد برپائی هزاران مغازه های فست فود  در ایران هستیم حال با ارائه انواع دلمه ها ی ایرانی که غذای ا رزان و مورد توجه ایرانیان است برای اولین بار در کشور عرضه گردد.برای صرفه جوئی در سرمایه گذاری میتوان از خانمهائی که درسازمان بهزیستی سرپرستی می شوند و دارای تجربه کافی برای  پخت و تهیه  دلمه هستند بهره برد و این محصول را در اختیار گردشگران,شرکتها وخانواده ها قرارداد.برای این هدف نیاز به مغازه ای در محل مناسبی از شهر میباشند.
۲۰٫ ساخت صفحات شیشه ای تزئینی
با استفاده از رزین پلی استر که کاملا شفاف میباشند و با افزودن ماده خشک کن که به همراه رزین عرضه میگردد صفحاتی به ضخامت چند سانتی متر و به هر ابعاد دلخواه تولید نمود .
در داخل این رزین می توان انواع اشیاء تزئینی قرارداد وآن را بصورت یک تابلو زیبا و ماندگار دراوردمیتوان با  قراردادن صدفها ,گلها ,شنهای رنگی ,برگهای رنگارنگ یا تکه پارچه های زیبا ویا هر چیزی دیگری که جلوه بخش آن خواهد شد به تولید آن پرداخت و از این صفحات بعنوان تابلو یا صفحات رومیزی و یا هرگونه استفاده گوناگون مورد بهره برداری قرارداد .
از این مواد میتوان مجسمه یا هر شئی دلخواه را نیز تولید نمود .بعنوان مثال اگر شی مورد نظر را در گچ فروبرده و پس از خشک شدن آن را بدو نیم تقسیم نمود و شی را از آن خارج کنیم  قالبی بدست می اید که با ریختن رزین در داخل آن می توان آن اشیاء را کپی و تولید نمود .
۲۱ . عرضه انواع چای
در رستورانها ,قهوه خانه ها ,هتلها میتوان انواع چایهای مفید و شفابخش تولید و عرضه نمود با مخلوط کردن پوست میوه ها با گیاهانی که در منطقه شما میروید میتوان انواع چایهای میوه ای با طعم سیب ,پرتقال ,لیمو,گلابی ,توت فرنگی ,هلو و غیره را فراهم نمود.
چای سنبل الطیب با گل گاو زبان که آرام بخش مناسبی است و یا گیاه به لیمو  یا وربن که چای معطر و سبز رنگی است از جمله چایهائی است که در مراکز توریستی و گردشگری می توان ارائه نمود.
۲۲٫ تکثیر پرندگان زینتی :
تکثیر پرندگان زینتی از جمله کارهای فرهنگی و اقتصادی بشمار میاید,پرندگانی نظیر کاسکو,پیکو,مینا ,طاووس و آشنائی مردم با این موجودات زیبا علاوه بر ارزش اقتصادی در اعتلای فرهنگی نیز مفید و موثر خواهد بود .
۲۳٫ چاپ تی شرت فرهنگی یا پرچمهای ملی مذهبی
درمراکز توریستی تولید و عرضه تی شرت با نشانه های فرهنگی از مشاغل قابل توجه در بستر فرهنگ بشمار میرود .بعنوان مثال استفاد ه از خطوط میخی ,عکس بناهای تاریخی ,اشعار نستعلیق معروف و یا حتی پوسترهای تبلیغاتی قدیمی توجه گردشگران را بخود جلب می نماید.امروز با استفاده از لامپهاLED میتوان تیشرت را شبها برنگ روشن مشاهده نمود .از این روش برای پرچمها ویا نمادهای مذهبی نیز استفاده نمود و این علائم و پرچمها را شبها بصورت روشن عرضه نمود .
۲۴٫ گیاه بولاغ اوتی (تره آبی)
دراکثر رودخانه های شیرین گیاه تره آبی در زیرابهای رودخانه به وفور ر شدمیکند ولی مردم ایران هیچگونه آشنائی با آن نداشته در حالیکه در اکثر کشورها بعنوان تحفه ای از روستا با قیمتی گران به گردشگران عرضه میگردد.
چنانچه دسترسی به این گیاه امکان داشته باشد میتوان در ظروف یکبار مصرف شسته و       بسته بندی نمود و بانصب اتیکت و ارائه اطلاعات از خواص آن مردم را با خواص ارزشمند آن بهره مندآشنا نمود.جمع اوری  بسته بندی و عرضه آن در بازارهای مناسب که از فرهنگ بالاتری برخوردارند زمینه اقتصاد و اشتغال مناسبی را بدون سرمایه اولیه فراهم  خواهد نمود .ارائه این محصول یک حرکت مناسب فرهنگی است چون مردم جامعه را با ارزشهای درمانی این گیاه آشنا ساخته و درامد مناسبی را برای افرادی که فاقد سرمایه مالی هستند فراهم مینمایند.
۲۵٫ تولید لبنیات جدید
برای تولید ماست باید شیر را گرم نمود و با افزودن یک قاشق ماست زمینه منعقد شدن شیر و تبدیل شدن آن به ماست را فراهم نمود.
اما اگر به جای ماست لاتکس (شیره سفیدرنگ )کیوی یا انجیر را به شیرگوسفندی گرم اضافه کنیم  به محصولی جدید تبدیل می شود.این محصول بدلیل نبودن اسید لاکتیک دران ترش نمی شود وطعم خاصی را به آن خواهد داد.
چنانچه دسترسی به شیره انجیر ندادید میتوانید چند عدد انجیر را دراب جوش پخته وآن را به شیر گوسفندی گرم شده اضافه نمایند .
چنانچه آب پنیر را که معمولا برای تولید قره قورت استفاده می شود بجوشانید و با آب خیلی سرد روی آن بپاشید رشته های سفید رنگی دلپذیری بدست میاید .این عمل را بجای آب سردافشان شده روی آب پنیر داغ از آب لیمو نیز می توان استفاده نمود.
۲۶٫ چاپ کتاب
با جمع اوری  سوژه های فرهنگی که قابلیت اقتصادی داشته باشد بصورت کتاب منتشر نمودو میتوان جامعه را تشویق به اجرای طرحهائی نمود که هم در حفظ و تداوم فرهنگ مفید و موثر باشد و هم انگیزه اقتصادی برای مجری آن موجب رشد و تعالی آن گردد.
امیدوارم علاوه بر اشخاص حقیقی سازمان میراث فرهنگی با استفاده از کارشناسان خود اقدام به جمع اوری سوژه های بیشماری نماید که قابلیت اقتصادی داشته باشد و با این روش در احیاء فرهنگ جامعه گامی ارزشمند برداشته شود.
۲۷٫ تجارت استانی
هریک از استانهای ایران شهرت در ارائه محصولی خاصی دارند مثلا اصفهان غذائی بنام بریانی و صنایع دستی گیوه کرمانشاه ,اش شله خراسان ,بافته های سوزن دوزی بلوچستان , نان برنجی کرمانشاه,آب نبات بجنورد ,سوهان قم ,وبافته ها کاشان و نظایر آن در سراسر کشور بچشم میخورد ولی جای تعجب است که این فرهنگ در استان  خود باقی مانده  و برای دست یافتن به آنها لازم به سفرکردن به آن استان است .
درحالیکه میتوان این محصولات فرهنگهای را در سایر استانها عرضه نمود و مردم دیگر استانها را از
سوژه های معروف استانهای دیگر با عرضه آن آشنا نمود.این اقدام علاوه بر ابعاد اقتصادی د اشاعه فرهنگ آن استان  در سایر استانها اقدامی ارزشمند بشمار خواهد رفت.
۲۸٫ گفتگو با مردگان
با طراحی سیستمی مانند سیم کارت یا شماره موبایلی روی سنگ قبرها زمان مراجعه به گورستان و گرفتن شماره هائی که روی سنگها حک شده میتوان متن یا مطلبی را شنید که فرد متوفی در زمان حیات بزبان خود و یا توسط خانواده بعد از مرگ ضبط گردیده و بازدید کنندگان یا تماس خود میتوانند از نام و فعالیتها و زندگی و شرح حال آن شخص مطلع گردند .در حقیقت گورستان خاموش به صدا درامده و پیام شخص متوفی را به این شیوه به افراد منتقل نماید .
۲۹٫ سیب زمینی قیفی
بستنی قیفی که در شهرها متدوال است را میتوان با سیب زمینی فرموله شده بصورت خمیر و گرم در قیف ریخته و بدست مشتریان داد.این دستگاه که توسط  یکی از دانشجویان من طراحی و ساخته شده میتواند خمیر سیب زمینی  که با سس و ادویه و افزودنیهای دیگر بصورت مطلوبی درامده مانند بستنی قیفی به مردم عرضه نماید.
۳۰٫ تبلیغ پشت قبوض گاز و تلفن و برق
پشت اکثر قبض ها سفید است و این قبوض که به خانه ها و شرکتها می رود و پس از پرداخت وجه همچنان در خانه یا دفتر باقی می ماند این فرصت مناسبی برای چاپ آگهی ها و تبلیغات کالا رافراهم میسازد .با مذاکره با این سازمانها میتوان هرگونه تبلیغی را پشت قبض انجام دادو از راه هم برای سازمان مربوط درامد مناسب ایجاد میکند و هم برای صاحب کالا میلیونها قبض را به منازل مردم می رساند.
۳۱٫ ساخت جعبه هدایا :
هزاران کالای تولید شده نیاز به بسته بندی مناسب دارد از این رو میتوان با استفاده از کاغذهای رنگی یا مخملی یا کرک دار جعبه های گوناگونی را برای بسته بندی اشیاء تولید نمود .
از انجائیکه تعداد اقلام تولید شده چه از نظر تنوع و چه از نظر تعداد بیشماراست ایجاد چنین کارگاهی خدمت بزرگی به تولیدکنندگان است .این واحد باحک کردن نام و آرم شرکتها بصورت طلاکوب یا بسته بندی شفاف و استفاده از مواد گوناگون تنوع قابل توجهی در تولیدات  را بوجود خواهد آورد.
۳۲٫ چاپ کتاب توسط میراث فرهنگی در استانهای مختلف
علاوه برایده های ملی در بستر فرهنگ هراستانی از ویژگیهای فرهنگی خود نیز برخورداراست لذا چنانچه سازمان میراث فرهنگی بتواند یا بخواهد که هزاران فرصت شغلی در بستر فرهنگی را تولید و منتشر کند علاوه بر بالا بردن سطح آگاهی جامعه ,ایجاد اشتغال تداوم فرهنگهای استانها که در معرض تهدید و انقراض قراردارند چند هدف بزرگ و ارزشمند را جامعه عمل خواهد پوشاند .البته علاقمندان و افرادی که دل در گرو فرهنگ دارند  می توانند با انتشارچنین کتاب یا فیلم وظیفه ملی و میهنی خود را انجام داده و درامد مناسبی نیز بدست آوردند
۳۳٫ تولید هدایا و اشیاء تزئینی فرهنگی
همه ساله طبق یک رسم دیرینه شرکتها مایل به اهدای هدایای گوناگون برای طرفهای تجاری یا مشتریان خود هستند که خودکار ,جاکلیدی ,تقویم از نوع متداول آن است .روزهای ویژه نظیر عید نوروز ,
روز مادر ,و یا سایر مناسبتهای فرهنگی بازار مناسبی برای تولید هدایا بانگاهی به فرهنگ ایران را فراهم میسازد .از زیور الات موجود در موزه ها ,تندیس ,نقاشیها ,قفل و اشیاء فلزی سکه ها ,کلکسیونها  میتواند جانشین هدایائی که هویت ایرانی  نداردگردد.
۳۴٫ تولید و بسته بندی بذرهای گل
همانطور که در بخش کشاورزی طرح تولید و بسته بندی بذر ارائه گردید.میتوان در باغچه یا پشت بام منزل تعدادی بذرهای گل و گیاهان نایاب را کاشته و چندماه بعدبذرگیری نمائیم و مجددا همان پاکت اولیه را با فتوشاپ تولید و تکثیر نموده و بذرها را به همان تعداد یا هر نامی و یا برندی که مایل باشید عرضه نمائید .اینکار اقتصادی ارزنده فرهنگ آشنائی جامعه با گونه های جدید را فراهم میسازد .
۳۵٫ تولید گل میخهای قدیمی
درشهرهای قدیمی و فرهنگی نظیر اصفهان درهای قدیمی مساجد ,بناهای تاریخی و باغها از گل میخهائی زیباو متنوع تزئین یافته .روی این درها دق الباب مردانه و زنانه ,چفت ,زنجیر و پونس و صفحات خورشیدی زیبا نصب گردیده است .شما میتوانید با کپی کردن این اشیاءکه بسیار نادر و گران است اقدام به  تولید نموده و به شرکتهای تزئینات داخلی عرضه نمائید .چنانچه از هر یک اشیاء یک عدد ساخته و با عکسبرداری از آنها کاتالوگ یا پوشه ای اماده کنیم پس از دریافت سفارش نسبت به تولید انبوه ان بصورت ریخته گری اقدام و با رنگهای متنوع بصورت زنگاری _نقره ای و ….انرا تزیین نماییم
۳۶٫ تولید لوازم مدرسه
با استفاده از فضای خانگی نظیر پارکینگ یا پشت بام و یا اتاق خالی در منزل میتوان به تولید اشیائ گوناگون از جمله لوازم مدرسه پرداخت که با توجه به خیل عظیم دانش اموزان و دانشجویان بازار مناسبی برای این کالا بشمار میرود.
ساختن یک جامدادی رومیزی ساخت پاکن به اشکال مختلف ,ساخت خودکار بعنوان مثال از جنس شاخه درخت ویا اقلام خانگی از درب نوشابه بازکن یا جای نوار چسب گیره کاغذ و امثال ان از جمله سوژهای فرهنگی است.
۳۷٫ تولید قطعات پلاستیکی
چنانچه قادر به خرید دستگاه تزریق پلاستیک باشیم با ساخت قالبهای گوناگون میتوان  صدها محصول تولید و عرضه نمود .چنانچه اندکی به دنیای پلاستیک در زندگی روزمره ی خود بنگریم نقش پلاستیک را در زندگی بشر این قرن بصورت چشمگیر مشاهده میکنید .از تولید یک جا کلیدی, خودکار ,عروسک,گل سر ,لوازم تزیینی ,اشیاء برای اتومبیل و یا لوازم شخصی همه وهمه با این ابزار قابل تولید میباشد .
۳۸٫ جمع اوری گرده زنبور (پولن)
زنبورعسل در فصل بهار و تابستان  شهد گل را در موم تولید شده بصورت ارزن یا ساچمه در اورده و برای زمستان ذخیره میکند این ماده که  معجزه طبیعت نام دارد برای درمان پوکی استخوان ,سرطان خون ,الزایمر , MS,بیماریهای خطرناک بسیار مفید وموثر است که میتنوان با جمع اوری ان بصورت  بسته بندی کپسول یا قرص و یا حتی بصورت ساده و عرضه نمود گرده زنبور دوپینگ طبیعی مناسبی برای ورزشکاران نیز میباشد
نیش زنبور نیز در تولید لوازم ارایش و یا بوتاکس مصرف عمده ای دارد و امروزه هر گرم نیش زنبور بالغ بر ۷۵۰دلار است,تولیدکنندگان با ایجاد صفحه ای لرزان که با برق ایجاد میکنند زنبور را وادار به نیش زذن این صفحه نموده و در زیر ان زهر را جمع اوری مینمایند.
۳۹٫ گردشگری
بازدید از موزه هاومراکز دیدنیها در شهرها و کشورها به صنعت بزرگی تبدیل گردیده بنحوی که منبع اصلی تامین بودجه پاره ای از کشورهاست .چنانچه منطقه ای که به آن علاقمند بوده و یا بهر دلیلی قصه آبادانی آن را دارید ویژگیها و ارزشهای آن را بدقت بررسی کنید تا زمینه جذب گردشگران را فراهم سازید .انواع غذاها ,سوغاتی ها,لباسهای محلی ,مکانهای طبیعی ,معماری ,گیاهان طبیعی ,مواهب طبیعی نظیر رودخانه ,غار ,کوه وآنچه میتواند متوجه گردشگران رابخو جلب نماید.
برای جلب گردشگران در سال جاری تور تاریکی و تور سکوت را به سوژه گردشگران اضافه نمود تا با الودگیهای صوتی در شهرها که روح و روان انسان را می آزارد .تورسکوت بعنوان یک آرامبخش عمل میکند .
۴۰٫ فیلمهای آموزشی
چنانچه علاقه و تجربه در زمینه تولید فیلم داشته باشید یکی از بازارهای پرجاذبه در بستر فیلم علاوه بر سینما و تلویزیون مشاغل است زیرا میلیونها ایرانی  که از معضل بیکاری رنج می برند راهکار و روش تولید یاکشاورزی یا دامداری یا بازرگانی را آشنا نبوده و مراکزی برای آشنائی این افراد وجود ندارد و چنانچه لوح فشرده در رابطه با هزاران فرصت شغلی تهیه نمود علاوه برخدمت بزرگ فرهنگی از جنبه اقتصادی نیز قابل توجه است .
۴۱٫ تحول در صنایع دستی
در حال حاضر صنایع دستی گوناگون درشهرها تولید و عرضه میگردد.متاسفانه هیچگونه نوع آوری یا تحولی در این زمینه را شاهد نبوده و این صنایع از جاذبه های پررنگی برخوردار نیست .حال با روشهای مختلف کارافرینی باید دراین اشیاء بازنگری شود تا با تغییر رنگ و شکل و اندازه یا با دیدن به نوعی متفاوت و یا کشف فرصتهای جدید کاربرد این اشیاء را متنوع تر و پرجاذبه تر نمود. لباس سوزن دوزی بلوچستان در بوتیکهای نیویورک مشاهده میشود .
۴۲٫ عرضه مواد غذائی معروف
بعضی از استانها در ارئه موادغذائی خاصی شهره هستند مثل بریانی در اصفهان آش شله در مشهد ,نان برنجی در کرمانشاه و سوهان قم و آب بنات بجنورد ودهها محصول معروف مربوط به اقوام گوناگون ایرانی  است ولی در دیگر استانها نشانی از این محصولات نیست واگر شما به این استانها سفر نکنید هرگز با آن آشنا نخواهید شد .لذا میتوان زمینه عرضه این محصولات را دراستانهای دیگر فراهم نمود.
امید است روزگاری در هر استان بتوان محصولات سایر استانها را مشاهده و عرضه نمود.

درباره‌ی حسن ویسی

همچنین ببینید

کندلوس

سفر به کندلوس

کندلوس  جمعیت و وضعیت آب و هوایی کندلوس  روستای کندلوس حالا دیگر بیش از ۳ …

2 نظر

 1. فرهاد صمصامی

  با سلام و آرزوی سلامتی برای جناب دکتر جهانگیری محبوب، بسیار خرسندم که مجدداً سعادت زیارت شما رو پیدا کردم در رابطه با طرح های فوق العاده سرکار آمادگی سرمایه گذاری را در حدود توان خود دارم فقط با تعدد سوژه ها و آگاهی نداشتن از زمان ،حد سود و ریسک بازگشت سرمایه استدعا دارم بنده را در انتخاب صحیح و مناسب حال خویش راهنمایی بفرمایید. ضمناً ما در عراق امکانات مناسبی از جمله هتل،مغازه و‌رستوران در اختیار داریم که آمادگی مشارکت یا انجام ایده های سود آور هستیم.با سپاس و بهترین دعاها برای جنابعالی
  صمصامی
  شماره تماس شخصی ۰۹۱۲۸۰۵۰۲۳۱

  • سلام
   با شماره تلفن های زیر جهت رزرو وقت مشاوره تماس بگیرید
   تلفن: ۸۸۶۲۷۱۳۰ // ۸۸۶۲۷۱۰۴ // ۸۸۰۵۱۲۴۶ // ۸۸۲۱۷۳۹۷ // ۷_۸۸۸۶۰۳۶۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *