جاذبه های کندلوس

کندلوس و جاذبه های اطرافش

کندلوس یکی از بهترین منطقه های گردشگری توریستی منطقه نوشهر میباشد که هر ساله گردشگران زیادی را سمت خود جذب میکند،کندلوس یک مجموعه گردشگری،فرهنگی،تاریخی است که تمام آن چیزهایی که یک خانواده برای تفریح  سرگرمی لازم است را در خود دارد …

کندلوس و جاذبه های اطرافش

کندلوس و جاذبه های اطرافش

 

 

کندلوس يکي ازجاهای دیدنی اطراف نوشهر است شهري از شمال  که در دل مازندران واقع شده واز شمال به درياي خزر،وازجنوب به رشته کوه هاي البرز و از شرق به شهرستان نور وازغرب به شهرستان چالوس متصل شده است.

مرکز اين شهرستان نوشهر مي‌باشد و مردمانش به زبان شيرين مازندراني و با گويش کجوري صحبت مي‌کنند. از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين شهر، وجود بندرگاه است که از ? سده گذشته تا به حال اهميت خود را حفظ کرده است.

 

درگذشته نام اين شهر دهنو بود. جاذبه ها وجاهاي ديدني اين شهرستان گردشگران بسياري را به خود جذب مي‌کند.
آب و هواي معتدل و طبيعت سرسبز شمال، چشم اندازي از دريا و کوهستان، از جمله زيبا‌هايي شهرستان نوشهر است که براي مسافران خاطرات خوشي پديد مي‌آورند.

دراين مطلب قصد داريم به معرفي برخي از مهم ترين جاهاي ديدني نوشهر بپردازيم پس با ماهمراه باشيد.

روستاي کندلوس

 

کندلوس و جاذبه های اطرافش

روستاي کندلوس واقع در منطقه کجور از توابع شهرستان نوشهر است.

اين روستاي زيبا از جاهاي ديدني نوشهر بوده و مقصد گردشگري بسياري از دوستداران طبيعت است.

 

اين روستا با پوشش گياهي انبوه و آب و هواي ييلاقي از جمله مشهور‌ترين روستا‌هاي ايران مي‌باشد که حتي يک فيلم سينمايي با نام آن ساخته شده است.

اين روستاي زيبا در فاصله ?? کيلومتري شهر نوشهر قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح دريا ???? متر مي‌باشد.

 

اهالي روستاي کندلوس هم به زبان مازندراني و به گويش کجوري صحبت مي‌کنند. روستاي کندلوس در دهستان زانوس رستاق قرار گرفته است. از جمله خصوصيات زيباي روستا اين است که معابر آن سنگفرش بوده و خانه‌هاي به شکل قديمي و نماي کاهگل باقي‌مانده و ساخت و ساز در آن ممنوع است.

 

همين ظاهر زيبا و نوستالژيک خانه‌ها و پنجره‌هاي پر از گل و گياه کندلوس باعث شده يکي از جاهاي ديدني نوشهر به حساب بيايد.

روستاي کندلوس داراي يک موزه مردم شناسي است که از دو طبقه تشکيل شده و در آن آثار مردم شناسي مربوط به روستا، کتاب‌هاي قديمي خطي، ابزار و وسايل قديمي نگهداري مي‌شود.

 

يکي ديگر از جاذبه‌هاي روستاي کندلوس، پرورش گياهان دارويي است،

اهالي اين منطقه شناخت خوبي از انواع گياهان دارويي دارند که در گذشته به صورت خودرو در اطراف روستا وجود داشتند و حالا در گلخانه پرورش داده مي‌شوند

جهت مشاهده موزه کندلوس کلیک کنید 

پلاژ سيترا نوشهر

پلاژ سیترای نوشهر

پلاژ سيترا نوشهر يکي از جاهاي ديدني نوشهر است که اگر با خانواده سفر مي‌کنيد از گزينه‌هاي مناسب براي تفريح و لذت بردن از سفر مي‌باشد.

پلاژ سيترا نوشهر داراي امکانات کامل رفاهي است که بيشتر بر روي تفريحات و ورزش‌هاي آبي و ساحلي تمرکز کرده داشته و هر ساله ميزبان مسافران زيادي است.

 

همان‌طور که مي‌دانيد نوشهر در ساحل درياي مازندران قرار گرفته و در بيشتر فصل‌هاي سال، هواي آن شرجي مي‌باشد و در فصل زمستان هم بارش برف را مشاهده نمي‌کنيم.

اگر تصميم گرفتيد که در تابستان به شمال کشور سفر کنيد، از جاهاي ديدني نوشهر غافل نشويد و با برنامه‌ريزي مناسب،

از تمام روز‌هاي سفر خود استفاده کنيد. در اين ميان، پلاژ سيترا نوشهر که توسط شهرداري نوشهر احداث شده با رعايت ايمني و استاندارد‌ها، محيط مناسبي براي انجام تفريحاتي مانند قايق سواري، جت اسکي، اسکي روي آب، اسب سواري، کارتينگ و… است.

قطعاً اين پلاژ براي خانواده‌هايي که با کودکان خود سفر مي‌کنند، انتخاب خوبي بوده و خاطرات خوشي را براي آن‌ها مي‌سازد.

بازار روز اطراف کندلوس

بازار روز نوشهر

بازار روز یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر است که انتخاب خوبی برای قدم زدن وسرگرمی است که تقريباً همه مسافران براي خريد سوغاتي به آن سر مي‌زنند.

هر چند که بازار نوشهر از جمله بازار‌هاي مهم براي اهالي بومي نيز هست چرا که بسياري از مايحتاج خود را در اين مکان خريد و فروش مي‌کنند.

 

از جمله سوغاتي‌هاي خوراکي نوشهر مي‌توانيم به انواع ترشي‌ها و مربا‌هاي خانگي اشاره کنيم. ترشي‌هايي مانند زيتون، ترشي سير، ترشي‌هاي مخلوط سبزيجات، انواع لواشک و آلو‌هاي خشک و شور را مي‌توانيد از بازار روز نوشهر تهيه کنيد.

 

براي خريد‌هاي روزانه هم ميوه‌ها و سبزيجات تازه موجود است که اغلب توسط روستاييان به بازار آورده شده و ارگانيک و خوش طعم هستند.

اگر قصد خريد ماهي را داريد هم انواع ماهي‌هاي آب شيرين و دريايي را مي‌توانيد در بازار نوشهر جستجو کنيد.

 

در حال حاضر بازار روز نوشهر توسط شهرداري اداره مي‌شود و براي همين، موارد بهداشتي در آن بيشتر از گذشته رعايت مي‌شود.

در ضمن همان‌طور که مي‌دانيد بسياري از مواد اوليه براي تهيه غذا‌هاي مازندراني، تنها در همين منطقه موجود هستند.

 

براي مثال سبزيجات معطر کوهي که براي تهيه خوراک‌ها و يا خوش طعم کردن دوغ و ماست لازم است، در بازار روز نوشهر موجود مي‌باشند.

جهت مشاهده رستوران کندلوس کلیک کنید

بندرگاه نوشهر سمت کندلوس

بندرگاه نوشهر

بندرگاه نوشهر هم يکي از جاهاي ديدني اطراف کندلوس است.

توجه داشته باشيد که در زمان قاجار اين منطقه بافت روستايي داشته و براي اولين بار پتانسيل آن براي احداث بندرگاه کشف شد.

 

ساحل در کناره نوشهر، شکل خاصي دارد که براي پهلو گرفتن کشتي‌ها مناسب بوده و از طرفي اين شهر فاصله کمي با پايتخت دارد. فاصله نوشهر از تهران حدود ??? کيلومتر است که بندرگاه نوشهر را به يکي از مهم‌ترين بندر‌هاي کشور تبديل کرده است.

 

اگر به عکاسي از اسکله‌ها و تماشاي پهلو گرفتن کشتي‌ها علاقه‌مند هستيد، بندرگاه نوشهر يکي از زيباترين قسمت‌هاي شهر براي شما خواهد بود. 

در فصل‌هايي از سال که روي دريا را مه مي‌پوشاند اين زيبايي چند برابر مي‌شود. توصيه مي‌کنيم که اگر به نوشهر سفر کرديد از اين بندر‌ هم ديدن کنيد.

 

کشتي‌ها با محموله نفتي، خوراکي، کانتينر پر و خالي در بندر نوشهر پهلو مي‌گيرند.

اين پايانه کشتيراني از مهم‌ترين بندر‌ها براي انتقال بار به کشور‌هاي اطراف درياي خزر، به‌خصوص منطقه قفقاز بوده و همواره مورد توجه تاجران است.

بسياري از محموله‌ها که به کشور روسيه ارتباط دارند در بندر نوشهر بارگيري کرده يا تخليه بار مي‌کنند.

در گذشته هم کشتيراني از مبدا يا مقصد نوشهر، سفر را براي مسافران روسيه و اروپا بسيار ساده‌تر مي‌کرده که حالا با مسافرت‌هاي هوايي جايگزين شده‌اند.

آبشار زانوس در نزدیکی کندلوس

آبشار زانوس

یکی دیگر از زیباترین آبشارهای کشور عزیزمان ایران آبشار خاص ودیدنی زانوس  است که در استان مازندران و نزديکي نوشهر قرار گرفته است. 

در‌ واقع آبشار زانوس از جاهاي ديدني نوشهر مي‌باشد. اين آبشار با نام اوپاچ هم شناخته مي‌شود که به معني آب پاش است زيرا آب از ارتفاع به صخره‌ها برخورد مي‌کند و به هزاران قطره تبديل مي‌شود.

بهترين فصل براي سفر به آبشار زانوس، فصل تابستان است که وقتي در نزديکي آن قرار بگيريد، رطوبت حاصل از آبشار را حس مي‌کنيد و قطره‌هاي آب بر شما فرود مي‌آيند.

در گويش محلي زانوس به معني محل رويش درخت چنار است که وجود درختان چنار در نزديکي اين آبشار، وجه تسميه نام آن را براي ما روشن مي‌کند.

همچنين روستايي به همين نام در نزديکي آبشار قرار گرفته که جمعيت آن به حدود ??? خانوار است ولي در فصل تابستان، اين تعداد دو برابر مي‌شود.

اين منطقه جز توابع بخش کجور است و براي دسترسي به آن بايد از جاده چالوس حرکت کرده و بعد از مرزن آباد به فرعي کجور برويد. از آنجايي که در فصل تابستان گرما و هواي شرجي ساحل دريا، آزار‌دهنده مي‌شود بسياري از اهالي شهرستان، زانوس را براي اقامت ييلاقي خود انتخاب مي‌کنند.

سد خاکي آويدر

سد خاکی آویدر

 

سد خاکي آويدر  در استان مازندران  ودر نزدیکی شهر نوشهر قرار گرفته است

این سد درشرق نوشهر واقع شده  که در نزديکي پارک جنگلي سيسنگان است.

سد خاکي آويدر، نسبتاً از درياي مازندران فاصله دارد و براي همين رطوبت در اين منطقه آزار‌ دهنده نيست.

ارتفاع سد خاکي آويدر از سطح درياي آزاد، حدود ??? متر است که هواي خنک و دلپذيري را بوجود آورده است.

در‌ واقع اين سد براي ذخيره آب مزارع، توسط سازمان جهاد کشاورزي ساخته شده است. در اطراف درياچه سد، محيط بازي وجود دارد که در آن مي‌توانيد چادر زده و کمپ کنيد.

خوشبختانه اين جاذبه طبيعي، پاکيزه نگه داشته شده و زباله‌اي در آن نمي‌بينيد. امکانات رفاهي مانند سرويس بهداشتي، رستوران محلي هم در محوطه سد قرار دارد.

همچنين مي‌توانيد اسب سواري، دوچرخه سواري و قايق پدالي را امتحان کنيد. در اطراف اين درياچه و در فواصل بسيار نزديک، چندين روستاي زيبا هم وجود دارند که همگي از توابع شهرستان نوشهر محسوب مي‌شوند.

 

براي سفر به اين نقطه زيبا بايد از جاده نوشهر – نور استفاده کنيد و در کيلومتر ? به فرعي بپيچيد. به ياد داشته باشيد که بهترين زمان براي سفر به آويدر، فصل بهار و تابستان است.

تنگ دار

تنگ دار

به روستاي کوشکسرا  که میروی تنگه ای  به نام تنگه دار در آن قرار گرفته و از دیگر جاهاي ديدني نوشهر است

. يک رودخانه دائمي به نام کرکرود در تنگه در جريان است و مسير آن حدود ???? متر مي‌باشد. اگر اين تنگه را طي کنيد به جنگل خانيکان مي‌رسيد.

چند صد متر ابتدايي دره آب رودخانه تا زانوي شما مي‌رسد و هر چه بيشتر، پيش برويد ديوار‌هاي تنگ به هم نزديک‌تر مي‌شوند و مسير باريک‌تري در برابر شما قرار مي‌گيرد. 

ممکن است امواج خروشان اين رودخانه، تعادل شما را بر هم بزند و زمين بخوريد پس حتماً به صورت گروهي اين تنگه را طي کنيد. در بعضي از قسمت‌ها هم بايد شنا کنيد يا با استفاده از جليقه و به کمک طناب به راه خود ادامه دهيد.

بر اساس ميزان بارندگي، عمق آب رودخانه در فصل‌هاي مختلف، متفاوت خواهد بود. ممکن است در مسير رودخانه جانوران دوزيست مانند مارمولک، قورباغه يا مار‌هاي آبي را ببينيد که خطرناک نيستند و مزاحمتي ايجاد نمي‌کنند.

توصيه مي‌کنيم شما هم زندگي آن‌ها را تهديد نکنيد. اگر در فصل‌هاي پر آبي به تنگ دار نوشهر سفر کنيد مي‌توانيد در حوضچه‌هاي آن شيرجه بزنيد ولي ابتدا از عمق آن مطمئن شويد و سپس اين کار را امتحان کنيد.

درياچه خضر نبي

دریاچه خزر نبی

درياچه خضر نبي يکي از جاهاي بسیار دیدنی در نوشهر است  که از شهرت زيادي برخوردار است.

اين درياچه زيبا در قسمت شمالي شهرستان و در ميان جنگلي انبوه قرار گرفته و بر اساس باور‌هاي محلي، مقدس مي‌باشد.

احتمالاً نام درياچه خضر نبي را به خاطر رنگ سبز آن، برگزيده‌اند.

وسعت درياچه حدود نيم هکتار است و ? متر عمق دارد. همچنين آب درياچه خضر نبي شيرين مي‌باشد. وجود درياچه در اين منطقه باعث بوجود آمدن اکوسيستم مناسب زيستگاه جانوران شده است. از طرفي چون درياچه در منطقه حفاظت شده البرز قرار دارد، از خسارت‌هايي که انسان‌ها بوجود مي‌آورند، خبري نيست.

در تمام فصول سال مي‌توانيد از اين درياچه ديدن کنيد ولي پيشنهاد مي‌کنيم در فصل سرما به اين منطقه نرويد زيرا بارش برف، حرکت در مسير را براي شما مشکل خواهد کرد

ديو چشمه

دیو چشمه

ديو چشمه يکي دیگر از جاذبه های نوشهر واز از چشمه‌هاي زيبا و جاهاي ديدني نوشهر است که هرساله گردشگران  زیادی را به خود جذب مي‌کند.

 ديو چشمه بوسيله پلکاني سنگفرش شده است که نماي آن را بسیار زيبا‌تر مي‌کند.

اين چشمه زيبا در بين اهالي بومي شهرستان هم طرفداران خود را دارد که در تعطيلات و به‌ خصوص فصل زمستان براي بازديد از آن،به اين منطقه مي‌آيند.

ديو چشمه داراي آبي گوارا است و خواص معدني زيادي در آن وجود دارد.

ديو چشمه در بخش شرقي جاده ييلاقي کجور قرار گرفته است. يک توربين يا آسياب هم در چشمه وجود دارد که زيبايي منظره را دو چندان مي‌کند.

تالاب فراخين

تالاب فراخین

تالاب فراخين یکی از مهمترين جاذبه های ديدني شهر نوشهر است که در منطقه کجور و در نزديکي روستاي کندلوس قرار گرفته است.

براي سفر به تالاب فراخين بايد از جاده چالوس سفر را آغاز کنيد و همان‌طور که حدس مي‌زنيد اين سفر از همان ابتدا براي شما خوشايند خواهد بود زيرا قرار است

جنگل‌هاي سرسبز و انبوه شمال را تماشا کنيد. بعد از مرزن آباد بايد به دنبال تابلو‌هاي راهنمايي باشيد که شما را به سمت منطقه کجور هدايت مي‌کنند.

 

بايد توجه داشته باشيد که پوشش گياهي منطقه شامل درختان و بوته‌هاي انبوه است که پيدا کردن درياچه را براي شما کمي مشکل مي‌کنند. مي‌توانيد از راهنما‌هاي محلي کمک بگيريد، زيرا گوشي‌هاي همراه در اين منطقه آنتن دهي خوبي ندارند. قسمتي از راه را هم بايد با پاي پياده طي کنيد و از رودخانه‌هاي کم عمق بگذريد.

 

تالاب فراخين يا درياچه فراخين، مساحت کمي دارد و سکوت اطراف آن چشم اندازي زيبا با حال و هواي خاص بوجود مي‌آورد.

اگر با تجهيزات کوهنوردي اين سفر را آغاز کرده‌ايد مي‌توانيد از ارتفاعات روستاهاي دلسم و ويسر به سمت تالاب فراخين حرکت کنيد که سفري ماجراجويانه خواهد بود و براي جمع‌هاي خانوادگي و کودکان تا حدودي مشکل است.

در نزديکي اين تالاب، روستا‌ها و آبشار‌هاي ديدني ديگري هم وجود دارند که توصيه مي‌کنيم از آن‌ها بازديد کنيد.

روستاي انگاس

روستای انگاس

روستاي انگاس هم يکي از روستا‌هاي ديدني وزیبای  نوشهر است که در بخش کجور واقع شده است.

 روسایی زیبا با آب و هوای بی نظیر که حتي در فصل تابستان هم هوای این روستا بسيار دلچسب است جمعيت اين روستا بر اساس آخرين سرشماري حدود ?? خانوار است که در سال‌هاي اخير، جمعيت آن کاهش پيدا کرده است. دليل اين کاهش جمعيت، پير شدن اهالي و مهاجرت زوج‌هاي جوان است که به شهر‌هايي مانند نوشهر يا چالوس رفته‌اند.

از طرفي در فصل تابستان، تعداد خانوار اين روستا افزايش مي‌يابد که معمولاً اين تعداد شامل بازگشت موقت خانواده‌هاي مهاجر و يا اقامت مسافران گردشگر مي‌باشد.

واضح است که بهترين فصل براي سفر به روستاي انگاس، فصل تابستان بوده و هوا در آن زمان، بسيار دلچسب است.

 

در فصل زمستان، برف زيادي در روستاي انگاس مي‌بارد و زيبايي‌هاي خاص خود را دارد.

از ديگر جاهاي ديدني روستاي انگاس مي‌توانيم به آبشار‌هاي مختلف، رودخانه‌ها و چشمه‌هاي زلال، کوه‌هاي پوشيده از گياه و … اشاره کنيم.

همچنين تعدادي امامزاده در نزديکي روستا قرار گرفته است که بدون نياز به وسيله نقليه و پياده مي‌توانيد به آن‌ها برسيد.

روستاي لرگان

روستای لرگان

روستاي لرگان مابین نوشهر و روستاي کندلوس قرار گرفته و از جاهاي ديدني نوشهر به حساب مي‌آيد.

اين روستاي زيباي ييلاقي در فصل گرما، ميزبان گردشگران بسياري مي‌باشد. همچنين روستاي لرگان داراي قدمت تاريخي و پديده‌هاي خاص طبيعي است که آن را از ديگر روستا‌هاي منطقه متمايز مي‌نمايد.

براي رسيدن به اين روستا بايستي از جاده کرج – چالوس حرکت کرده و بعد از مرزن آباد به کجور برويد سپس از جاده آستانکرود به روستاي لرگان وارد شويد.

مي‌توانيم بگوييم که فاصله روستاي لرگان از ابتداي جاده چالوس، حدود ?? متر است و اين روستاي زيبا در گوشه‌اي از دشت در کنار کوهستان، جاي گرفته است.

 

اين روستا در دهستان زانوس رستاق قرار گرفته و جمعيت آن ?? خانوار است که البته در فصل گرما، اين تعداد افزايش پيدا مي‌کند زيرا بسياري از اهالي نوشهر اين روستا را به عنوان ييلاق خود انتخاب کرده و روز‌هاي تابستان را در محيطي کوهستاني و زيبا طي مي‌کنند.

جاذبه‌هاي طبيعي زيادي در اين روستا وجود دارد که مي‌توانيم به پوشش گياهي متنوع آن اشاره کنيم به‌خصوص نوعي درخت گردو به نام لرگ که نام روستا هم از آن گرفته شده است. در فصل بهار انواع گياهان دارويي هم در اين روستا يافت مي‌شوند.

درياچه ارواح

دریاچه ارواح

درياچه ارواح يا درياچه ممرز در ?? کيلومتري نوشهر قرار گرفته و يکي از جاهاي ديدني نوشهر مي‌باشد.

نام اصلي و محلي اين درياچه ممرز است ولي به دليل وجود درختان شکسته در اطراف درياچه که اغلب اوقات با مه پوشانده شده‌اند به نام درياچه ارواح شهرت پيدا کرده است.

اين درياچه به دليل پيشينه تاريخي طبيعي خاص خود از پديده‌هاي مورد توجه ايران بوده و ثبت ملي شده است. به نظر مي‌رسد که از نظر زمين شناسي اين درياچه به دوره کواترنري يا کرتاسه مياني مربوط باشد طول درياچه ??? متر و عرض آن ?? متر مي‌باشد که به طوري کلي سطح آن، ?? هکتار بوده و با درختان ممرز و توسکا پوشيده شده است.

وجه تسميه نام درياچه هم از انبوه درختان ممرز گرفته شده است که تعدادي از آن بسيار کهنسال بوده و در مجاورت دائمي با آب، پوسيده و شکسته شده‌اند.

همين درختان پوسيده و وجود مه، جوي را در اطراف درياچه بوجود آورده که همراه با سکوت است و تنها گاهي با آواز پرندگان جنگلي، مي‌شکند.

 

با اين اوصاف، چنين منظره بکر و خاصي، مورد توجه گردشگران و دوستداران طبيعت است. منطقه ممرز حفاظت شده است و براي همين امکاناتي در اطراف آن وجود ندارد.

روستاي حيرت

روستای حیرت

روستاي حيرت از توابع منطقه کجور در شهرستان نوشهر(کندلوس) است. به جرات مي‌توانيم اين روستا را از جاهاي ديدني نوشهر بدانيم زيرا طبيعت آن بسيار خاص بوده و خوشبختانه تا به حال بکر باقي‌مانده است.

علاوه بر مناظر طبيعي کوهستاني و جنگلي، اين روستا داراي دشت‌هاي بسياري زيبايي نيز هست که هر ببيننده‌اي را به حيرت وا مي‌دارد. از ديگر خصوصيات روستاي حيرت، آب و هواي معتدل و نيمه کوهستاني آن است که منطقه را تبديل به يک گزينه مناسب براي ييلاقات کرده است.

اين آب و هوا بر خلاف ديگر مناطق جلگه‌اي که رطوبت نفسگيري دارند، هميشه پاک و سبک است و براي گذراندن تابستان، مقصد خوبي مي‌باشد. البته بايد بدانيد که در فصل سرما، بارش شديد برف در روستاي حيرت، پيش‌بيني مي‌شود و فصل مناسبي براي سفر به آن نيست.

در فصل‌هاي ديگر هم هوا، خنک بوده و پيش‌بيني هوا در آن کمي مشکل خواهد بود زيرا به دليل اقليم خاص روستاي حيرت، فصل بندي دقيقي در اين منطقه وجود ندارد. ممکن است در يک روز تابستاني، بارش باران و هواي بسيار خنکي را تجربه کنيد.

روستاي حيرت در دهستان پنجک رستاق و در ?? کيلومتري نوشهر واقع شده و ?? خانوار جمعيت دارد البته اين تعداد در فصل تابستان تا ? برابر افزايش مي‌يابد.

آبشار چلندر

 

آبشار چلندر که در نزديکي روستاي چلندر  واقع شده ازدیگر جاذبه های نوشهر است که در منطقه بلده کجور واقع شده و هر ساله گردشگران و دوستداران طبيعت را به خود جذب مي‌کند.

تور گردشگري آبشار چلندر جز چندين تور مربوط به جاهاي ديدني نوشهر مي‌باشد.
ارتفاع آبشار چلندر از سطح دريا حدود ??? متر است که بسياري از گردشگران در فصل‌هاي گرم سال به بازديد از اين آبشار مي‌آيند تا از هواي معتدل و مرطوب در کنار جنگل‌هاي سر سبز استفاده کنند.

حوضچه‌هايي که در پايين دست اين آبشار بوجود آمده است مکان مناسبي براي آب تني است.
ارتفاع آبشار هم در قسمت‌هايي به ? متر مي‌رسد و در قسمت‌هاي ديگر نيم متر است. عرض آبشار چلندر هم بين نيم تا ? متر مي‌باشد

اگر براي بازديد از اين آبشار به شمال کشور سفر کرديد، مي‌توانيد به طي مسافتي کوتاه به صورت پياده به درياچه ارواح برسيد.
اين درياچه به دليل وجود درختچه‌هاي خشک، به نام درياچه ارواح شناخته مي‌شود.

همچنين يک امامزاده و آرامستان قديمي هم در اين روستا وجود دارد که بازديد از آن هم خالي از لطف نيست.
يکي ديگر از نکات مثبت بازديد از آبشار چلندر، اين است که هزينه اجاره ويلا در نزديکي آبشار چلندر نسبت به مناطق ديگر نوشهر، مناسب‌تر است.

پارک جنگلي سيسنگان

پارک جنگلی سیتگان

يکي ديگر از جاهاي ديدني نوشهر(کندلوس) پارک جنگلي سيسنگان است که باهدف حفاظت از گونه‌هاي نادر گياهي، در سال ۱۳۴۴احداث شد.
است احداث اين پارک جنگلي توسط مهندس سعيد آشتياني انجام شد که در کنار هدف اصلي خود براي حفاظت از گياهان، به منطقه‌اي توريستي و گردشگري نيز تبديل شده است .

پارک جنگلي سيسنگان در فاصله ?? کيلومتري جاده نور – نوشهر قرار دارد و از شمال به درياي مازندران، از جنوب به کوهستان البرز، از غرب به روستاي توسکاتک و از شرق به صلاح الدين کلاي مي‌رسد.

اين پارک جنگلي حدود ??? هکتار مساحت دارد و گونه‌هاي مختلفي از گياهان را در برگرفته و قلمروي تعدادي از جانوران شده است.

 

از جمله گونه‌هاي جانوري که در پارک جنگلي سيسنگان زندگي مي‌کنند مي‌توانيم به شوکا، شغال، مرال، خرس قهوه‌اي، گراز، گربه جنگلي، روباه، پلنگ اشاره کنيم.
در قسمت ساحلي اين پارک که حدود ?? هکتار مساحت دارد، انواع ورزش‌ها و تفريحات آبي انجام مي‌شود.

امکانات رفاهی برای گردشگران کندلوس

همچنين امکانات رفاهي براي گردشگران در نظر گرفته شده است. از جمله امکانات موجود در پارک سيسنگان، مي‌توانيم به باشگاه اسب سواري، محيط‌هاي مناسب کمپينگ، کارتينگ، پارک بادي کودک، رستوران، کافي شاپ، کلوپ قايق سواري، جت اسکي، نمايشگاه دائمي و فروشگاه و … اشاره کنيم که همين موضوع باعث شده اين پارک جنگلي يکي از جاهاي ديدني نوشهر باشد.

درباره‌ی حسن ویسی

همچنین ببینید

معرفی 10 ایده های کشاورزی

معرفی ۱۰ ایده سودآور کشاورزی[مشاغل خانگی پر درآمد]

زندگی این روزها به گونه ای شده است که افراد برای رسیدن به خواسته هایشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *