خانه / نحوه تولید و بسته بندی بذر / نحوه تولید و بسته بندی بذرهای جدید

نحوه تولید و بسته بندی بذرهای جدید

نحوه تولید و بسته بندی بذرهای جدید

تولید و بسته بندی بذرهای کمیاب

مقدمه :باتوجه به نبود بذرهای نایاب در ایران و ممنوع الورود بودن آن و هزینه سنگین خرید با ارزهای امروزی که ناچارا باید توسط مسافر به ایران حمل شود و با توجه به سرمایه گذاری اندک این قبیل طرحها علاقمندان به اجرای این قبیل طرحها را به شرح زیر راهنمائی میکند :

۱٫زمین مناسب  که دارای آب کافی بوده و برای جلوگیری از خورده شدن توسط حیوانات  و یا سرقت آن توسط افراد باید  با طوری یا دیوار محصور باشد .

۲.آماده سازی بستر مورد نظر باید با ماسه بادی بمیزان ۱۰%و               کود ورمی کمپوست یا کود گاوی بمیزان ۱%مخلوط شده و به ضخامت ۲۰ سانتیمتر سطح صاف و یکدست فراهم نمود .

۳٫پاکت بذرها هر پاکت محتوی تعدادی  بذرمیباشد که با فاصله ۱۰ سانتیمتر از از یکدیگر و در عمق نیم سانتیمتری داخل خاک قرارداده شود و پس از کاشت کامل یک بسته توسط کرت بندی یا نصب علائمی این قطعه از قطعات دیگر مشخص شود .سپس به ترتیب یکی پس از دیگری به همین منوال کاشته خواهد شد .باز کردن پاکتها باید با دقت انجام شود که موقع کپی کردن آسیبی به آن نرسیده باشد.

۵٫شماره گذاری قطعه:هر قطعه با شماره گذاری باید مشخص شود که مربوط به کدام پاکت است مثلا پاکت شماره ۵ در قطعه شماره ۵ (میتوان عکس پاکتها را اسکن کرده ودر لپ تاپ شماره گذاری شود که روی پاکت چیزی نوشته نشود .)

۶.آبیاری متناسب با گرم شدن هوا باید بنحوی باغچه با شلنگ یا آب پاش آبیاری گردد که زمین خشک نشود و ممکن است در تابستان هفته ای ۳ بار نیازآبیاری باشد.

۷.مراقب ویژه :مزرعه از حمله حیوانات سرقت توسط افراد و هجوم علفهای هرز باید مراقبت شود.

۸٫فصل برداشت :پس از پایان تابستان و پژمرده شدن گلهای تولید شده باید جمع آوری شده با دقت پاک شده و با ترازوی دیجیتال وزن هر یک مشخص شود.

۹٫فروش پاکتهای بذربرای عرضه پاکتهای تولید شده از مراکززیر میتوانیم کار خود را آغاز کنیم :

 1. عقد قرارداد با مراکز پخش و فروش بذر و گل

 2. عرضه به گل فروشیها ی شهرها بطور امانی و با تخفیف قابل توجه و دریافت  وجه آن پس از فروش

 3. فروشنده ها : هر فرد بیکاری را میتوان دعوت به همکاری نمود و به ازا هر پاکت درصد قابل قبول را به فروشنده ها پرداخت نمود . این فروشندها میتوانند :

 1. با مراجعه به ویلادارها بذرها را معرفی کنند .

 2. با مراجعه به با غدارها

 3. با مراجعه به سوپرمارکتها

 4. با مراجعه به فروشگاههای محصولات کشاورزی

 5. قابل عرضه در متروها

 6. وهمین فعالیت از ردیف A_G  را در ۳۵ استان کشور تکرار کنند

 7. بازارهای مرزی مانند بانه کردستان ،عشق اباد ،اینچه برون محل مناسبی برای فروش با ارز خارجی است.

 8. تبصره:با عکاسی از گلهای تولید شده در فصل مناسب و تامین بذر انها میتوان سفارش تولید گلها را دریافت و به تعداد درخواست شده گل را تولید و شاخه ای یا گلدانی به فروش رساند.

۱۰-از انجاییکه با کاشت هر پاکت گاهی تا ۳۰۰ پاکت بذر تولید میشود و به طور میانگین شاید بتوان ۱۰۰پاکت بذر تولید کرد و فروش ان به هر قیمتی باشد حتی پاکتی ۵ هزار تومان سود قابل توجهی به ازای هر متر مربع را بدنبال خواهد داشت.

۱۱-طرح توسعه:در صورت موفقیت و کسب تجربه لازم در سالهای اینده میتوان انواع دیگری را در وسعت بیشتری تولید کرد.

۱۲-امید است با تلاش و دقت وآگاهی از این طرح شاهد موفقیت عزیزان بوده و همواره  اینجانب دکتر علی اصغر جهانگیری آمادگی خود را برای ارائه هرگونه اطلاعات ،راهنمائی و مشاوره بصورت رایگان اعلام میدارد.  

برای مشاهده تصویر بذرهای خارجی به بخش فروشگاه مراجعه فرمایید.

درباره‌ی حسن ویسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *