درخت پالونیا

مقاله پالونیا

درخت معجزه آسای پالونیا

تعریف پالونیا:

پالونیا (در فارسی آغاج) از درختان خیلی مناسب برای جنگل کاری سریع،توسعه فضاهای سبز شهر،روستا و کشت توام آن با انواع گیاهان دارویی رایج است.

درختی خزان پذیر،گل های خوشبوی آن در اردیبهشت ماه و شهریورماه ظاهر می شوند.درختان پائولونیا به علت روشنایی پسند بودن گونه تاج های بزرگ و بسیار زیبایی دارند.

گل های درشت پائولونیا گرده زا و شهدزاست.

پائولونیا درختی است با برگ های پهن و بسیار بزرگ به طول ۵۰ سانتی متر و قلبی شکل.

چوب درخت پائولونیا خیلی سبک ولی محکم است. به سهولت خشک می شود و اعوجاج پیدا نمیکند و مناسب و منبت کاری است. به طوری که به سادگی شکاف و ترک برنمیدارد.

   

کاربردهای پالونیا:

۱-متناسب با اقلیم های گوناگون پالونیا دارای گونه های متعددی است که هر کدام متناب با اقلیمی خاص میباشد.

این گونه ها عبارتند از: فورتونی،الانگاتا،تومنتوزا،کلابراتا،فورگسی،تایوانینا،استرالیس،کاواکامیل،کاتالپی فولیا و… میباشد.

۲-برای تولید قلمه بهترین آن ریشه است.چنانچه ریشه را به قطعات ۳-۵ سانتی متر قطع نموده برای خاک مناسب قرار دهیم شروع به تولید ریشه میکند.

تولید قلمه از سرشاخه اهمیت کمتری از ریشه دارد و کیفیت قلمه از ریشه را ندارد و تولید نهال از بذر پالونیا دارای اهمیت کمتری از ۲ مورد ذکر شده است.

۳- وزن مخصوص چوب پالونیا بسیار کم و سبک می باشد از این رو هرگز ترک نخورده و تاب برنمیدارد.

۴-برای تولید آلات موسیقی،صنایع دستی،صنایع هواپیمایی و کشتی سازی و مبلمان مناسب ترین چوب بشمار میرود.

۵-یکی از واردات ایران چوب از روسیه و فلاند است که با دلار آزاد خریداری و وارد میشود لذا همیشه این محصول بازار سیاه دارد.

۶-کشورهای اطراف دریای خزر(cis) مناسب ترین اقلیم برای توسعه کشت پالونیا است و این کشورها از معرفی این طرح و اجرای آن همواره استقبال خواهند نمود.

۷- پالونیا در مدت ۳یا ۴سال بطول ۱۶ متر و قطر ۳۰ سانتی متر می رسد که در مقایسه با درختان دیگر نظیر بلوط به ۴۰سال زمان نیاز دارد.

۸- زنبورعسل علاقه زیادی به گل های پالونیا که دارای شهد است دارند و چون پالونیا ۲بار در سال گل می دهد شرایط مناسبی برای پرورش زنبورعسل را فراهم میسازد.

۹-برگ های پالونیا مواد اولیه مناسبی برای تولید کود نیتروژن است.علاوه بر آن برای تولید دارو و یا خوراک دام نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

۱۰-میوه پالونیا حاوی اسید چرب الکالوئید است و برای رشد مو،تسکین سرفه و آسم و کاهش فشار خون مصرف میشود.

۱۱-بعد از بریدن درخت میتواند با لودر ریشه را ز خاک بیرون آورد و به قطعات ۳-۴ سانتی متر تبدیل نموده و در روی خاک مخلوط با ماسه و کود قرارداد تا ریشه زایی کند.

۱۲-از شاخه های جوان پالونیا هم صدها قلمه بدست آورد که جمعا بیش از۲۰۰۰ قلمه بعد از قطع هر درخت بدست خواهد آمد.

۱۳-هر درخت بعد از ۳-۴سال معادل سه دهم متر مکعب چوب تراشیده می دهد(بصورت الوار) و به طور متوسط هر سه درخت یک متر مکعب چوب تولید خواهد نمود.

۱۴-چوب پالونیا در هوای آزاد به مدت ۲۴ روز کاملا خشک میشود.

۱۵-قرص ها و آمپول های ساخته شده از برگ ها،میوه ها و چوب این درخت تاثیر خوبی برای بیماری های برونشیت ،درمان سرفه و بیحالی دارد.

۱۶-عسل تولید شده از گل های پالونیا داروی بسیار کاربردی در بهبود و بازسازی شش های بیمار و افراد سیگاری دارد.

۱۷-این درخت قابلیت کشت در مناطق سردسیر کوهستان،کویری و مناطق گرم و مرطوب را دارد.

۱۸-بنیاد جهانگیری در اجرای این طرح شمارا تنها نخواهد گذاشت و کارشناسان ما دائما با شما در تماس بوده و راهنمایی لازم را به عمل خواهند آورد.

۱۹-سرمایه گذاری در این شرایط ویژه کشور با تهدید تحریم ها ،سود بانکی،نرخ متزلزل دلار و سایر شرایط نابسامان بسیار مخاطره آمیز است در حالیکه برای سرمایه گذاری در پالونیا نه تنها هیچگونه تهدیدی وجود ندارد ،کالای شما بازار سیاه داشته و قابلیت صادرات و سودی حداقل ۷۰۰% در ۳سال خواهد داشت.

۲۰-این درخت با داشتن ۳  ماه از سال گل های معطر شهد زا و گرده زا برای پرورش زنبور عسل (تولید عسل خالص) بهترین می باشد.عسل تولید شده از این درخت شفاف و با کیفیت است حتی بهتر از عسل اقاقیا و بخصوص مفید برای درمان بیماری های تنفسی ،مشکلات ریوی و دستگاه گوارش است.چای و شربت از میوه های این درخت مشکلات کبد و طحال را برطرف و همچنین در بهبود برونشیت تاثیر می گذارد.

۲۱-با داشتن برگ های حاوی ۰۹/۳ درصد وزن خشک نیتروژن تقویت کننده خاک (خاک برگ و کود سبز) و برای تغذیه دام (پرورش اسب و پرواربندی گوساله-بره پرواری و پرورش بز)بهترین علوفه می باشد.

۲۴-در بهار برگ های این درخت دیرتر از گل ها ظاهرشده و خزان دیررس دارد و برگ ها به ترتیب ویژه ای بر روی آنها قرار گرفته اند. در تجزیه برگ ها و جوانه گل های این درخت ۸ نوع اسید آمینه و ماکروالمانهای منیزیم ،کلسیم،پتاسیم، و گوگرد و میکروالمانهایی ،روی،منگنز،مس، و آهن شناسایی و معرفی کرده اند و چون به سرعت پوسیده و تبدیل به سیاه خاک میگردد.

در تقویت زمین های کشاورزی به عنوان کودسبز یا کمپوست و خاک برگ استفاده می شود.

 

خاصیت پالونیا:

۱- برگ های بزرگ کرکدار پائولونیا هیبرید تریپاد نقش بسیار مهمی در تصفیه غبار و دود و عناصر سنگین و co2 دارد

۲- از جمله خواص مهم دیگر چوب پائولونیا هیبرید تریپاد مقاومت بالا در مقابل رطوبت-خاصیت بسیار ناچیز هدایت گرمایی و هدایت حرارتی نسبت به ۴۰ گونه آزمایش شده –عایق الکتریکی بالا-مقاومت در مقابل پوسیدگی-چوب  این درخت دارای خاصیت رزونانسی مناسبی است (قابلیت انتقال صدا)

۳-ویژگیهای کیفی و مشخصات فنی چوب پالونیا برای دامنه وسیعی از محصولات مناسب میباشد چوب پالونیا چوبی است با کیفیت بالا که در تولید مبلمان منزل، دیوارهای چوبی، روکشهای چوبی، تزئینات داخلی کاروان و قایق، مدلسازی محصولات صنعتی و بسیاری از محصولات دیگر کاربرد دارد چوب پالونیا به رنگ عسلی روشن و با رگه های بسیاز زبیا و بدون گره است که براحتی میشود بر آن عملیات مختلف را انجام داد

۴-قرص ها و آمپول های ساخته شده از برگ ها،میوه ها و چوب این درخت تاثیر خوبی بر روی بیماری برونشیت بویژه درمان سرفه و بیحالی دارد.

۵-استفاده از عصاره برگ و میوه پالونیا باعث سلامتی و بهبود رشد مو و سیاه شدن موهای خاکستری می شود.

۶-آزمایشات داروشناسی نشان داده است که میوه این درخت فشارخون را تعدیل و عصاره آن ،سرفه و تنگی را درمان می نماید.

    

صرفه اقتصادی پالونیا

علاوه برتولید چوب در مدت ۵ سال که برابر با ۴۰ سال درختان دیگر از جمله بلوط می باشد، محصولات جانبی دیگری از جمله برگ  و پوست درخت جهت تولید خاک برگ و خوراک دام و شهد گل های پائولونیا جهت تولید عسل، که در ذیل توضیحاتی  در این رابطه داده خواهد شد.

در صورت اجرای طرح هم میتوان درختان را برای تولید قلمه و برگ و چوب در زمینی کاشت و ۳ سال انتظار کشید و هم زیر درخت میتوان گلدانهای نشاء راا روی زمینی چیده و پس از چند ماه که به اندازه یک متر رشد کردند روانه بازار کرد تا همه ساله سود مناسبی بدست آید تا زمان رشد درختان برسد.

باغ ها,ویلاها,گل فروشی ها,شهرداری ها,منابع طبیعی,بازارهای صادراتی همسایه بخشی از بازار این کالا هستند.

تلفن جهت خرید :  88627130 // 88627104 // 88051246 // 88217397 //  7_88860364 

ایمیل:   dr.jahangiri@hotmail.com

 

درباره‌ی حسن ویسی

همچنین ببینید

سمینار شهرستان جم

سمینار دکتر جهانگیری در استان بوشهر

برگزاری سمینار دو روزه ی دکتر جهانگیری در  مورخ ۱۹ مهرماه ۹۷ در شهرستان جم،فرهنگسرای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *