طرح ظروف سرامیکی
طرح ظروف سرامیکی

طرح ظروف سرامیکی

طرح ظروف سرامیکی

تولید ظروف سرامیکی برای بسته بندی کارخانجات و مصارف خانگی و هدایا و صنایع دستی :

مقدمه:ایرانیان قرنها با استفاده از ظروف سفالی و سرامیکی برای بسته بندی مواد غذایی نظیر روغن ،ماست و ترشی استفاده می نمودند.ولی مظاهرغربی به سرعت جای خود را به ظروف پلاستیکی داد که اگرچه تولید انبوه و اشکال گوناگون فرصتهای فراوانی را ایجاد نمود ولی غافل از عوارض و خطرات جانبی آن تا به امروز از آن استفاده میشد.

کشورها یغربی به سرعت به عوارض و خطرات استفاده از ظروف پلاستیکی پی برده و به سرعت در حال تغییر این ظروف به ظرفهای سرامیکی زیبا شدند ولی کشور ایران که ظروف سفالین آن در موزه های جهان خود نمایی میکند و از کشورهای پیشرو در تولید  ظروف زیبا و شگف انگیز سفالی بوده است همچنان پیرو تمدن غرب به ظروف پلاستیک روی آوردیم .

۱-عوارض ظروف پلاستیکی:

الف:ارزبری:کشور ایران سالانه میلیونها دلار برای خرید مواد اولیه بسته بندی اقدام به واردات آن می نماید.

ب:تحریم:به دلیل تحریم ورود این مواد بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن گردیده است به نحوی که کارخانجات به دلیل کمبود بسته بندی دچار بحران های شدید شدند.

ج:نرخ ارز:با توجه به ۴برابر شدن نرخ دلار قیمت تمام شده این ظروف اعم از ورقهای فلزی برای کنسرو درب گوجه و یا مواد پی ای تی و پی وی سی بسیار گران و دور از دسترس قرار گرفت.

د:عوارض جانبی:پلیمرهای مورد استفاده در تولید ظروف مثل پی ای تی دارای ماده دی او پی (دی اکتیل فنالات)به عنوان پلاستیسایزر(نرم کننده مواد) است که خود از عوامل سران زا است و یا ظروف پی وی ای به دلیل آزاد کردن یون کلر بسیار خطرناک است.

ه:مصرف انرژی:تولید این قبیل ظروف نیاز به مصرف برق فراوان دارد که از سرمایه ملی کشور محسوب میشود.

و:محیط زیست:با دور ریختن این ظروف در طبیعت و زباله ها به دلیل برگشت ناپذیر بودن آن آلودگی زیست محیطی ایجاد میکند که از عواقب مصرف این قبیل مواد است.

۲-محاسن ظروف سرامیکی:

الف:عدم نیاز به ارزبری

ب:بی اعتنا به تحریم

ج:ایجاد اشتغال برای تعداد بیشماری از جوانان

د:قابل استفاده مجدد برای بارها

ه:دوست با محیط زیست

و:ماندگاری نام و آدرس تولید کننده برای همیشه

ز:زیبایی و جلوه ی ظروف برای نگهداری در ویترین خانه

ح:هدیه ای ارزشمند برای روزهای خاص

ت:قابل عرضه در صنایع دستی و استفاده در آشپزخانه ها

۳-نیاز کشور:

با توجه به فعالیت ۱۸۰۰۰۰واحد تولیدی کوچک و بزرگ در صنایع غذایی ،آرایشی ،بهداشتی ،دارویی و صنعتی(رنگ ،چسب،مواد صنعتی ،ساختمان و شیمیایی) و یا هرگونه بسته بندی محصولات گوناگون نیاز به یکصد میلیارد ظرف در سال برآورد گردیده است.

۴-عدم نیاز به سرمایه گذاری:

با توجه به قالبهای گچی و چرخهای تولید ظروف سرامیک که ابزاری ابتدایی و ساده است در جای جای کشور و یا در مجاورت شهرکهای صنعتی میتوان اقدام به تولید این قبیل ظروف نمود.

۵-قیمت تمام شده:

با توجه به تیراژ بسیار بالایی که مصارف این قبیل ظروف دارد و هزینه ی سرمایه گذاری اولیه آن ناچیز است حتی اگر قیمت تمام شده آن با ظروف پلاستیکی قابل رقابت هم نباشد مصرف کننده با میل و رغبت زیاد ترجیح میدهد ظروفی را که بهداشتی،ماندگار و قابل استفاده مجدد و یا هدیه ای زیبا برای دیگران است را انتخاب کند.

۶-نحوه عرضه و فروش:

علاقمندان کافیست چند نمونه از این ظروف را در اندازه های ۱۰۰میلی لیتری تا ۱۰۰۰میلی لیتر با دهانه پیچی یا چوب پنبه ای یا اورنیگ به صورت دهان گشاد یا دهان تنگ را تولید و عکس آنها را به همراه نامه ای به مصرف کنندگان زیر ارائه نمایند.

۱-مرکز تهیه و توزیع صنایع دستی

۲-مرکز توزیع اشیاء تزیینی و هدایا

۳-کارخانجات گوناگون کشور

۴-فروشگاههای لوازم آشپزخانه

۵-بازارهای مرزی برای صادرات

۶-و یا مکانهای مشابه عرضه کننده این محصولات

۷-صادرات:

با توجه به هزینه های ارزی و نبودن تکنولوژی پیشرفته در اکثر کشورهای همسایه میتوان زمینه صادرات این محصولات را در بازارهای مرزی نظیر آسیای میانه ،افغانستان،ارمنستان،اربیل کردستان،شلمچه و سایر بازارهای مرزی عرضه نمود.

۸-وزن ظروف:

از آنجاییکه تولید این ظروف با دوغ آب و با چرخش دستگاه تولید میگردد ضخامت ظروف قابل تغییر بوده و میتوان به هر میزان ضخامت آنرا کاهش یا افزایش داد.

۹-پوشش داخلی ظرف :

با استفاده از لعاب(Glass line) که در حقیقت پوشش شیشه ای به ضخامت چند میکرون داخل ظرف را می پوشاند و ارتبا مواد را با ظرف قطع می نماید.اگرچه برای محصولات غیر غذایی یا دارویی  نیازی به این پوشش لعاب نیست.

۱۰-شکل ظاهری:

خوشبختانه امروز رنگ آمیزی روی ظروف به انواع اشکال قابل اجرا است.از رنگ اشیای زیر خاکی تا طرحهای مدرن و کوبیسم و یا هر رنگ و لعاب و طرحی قابل اجراست.

۱۱-آرم و آدرس کارخانجات:

روی ظروف آرم و آدرس و تلفن کارخانجات حک شده و نیازی به چاپ اتیکت و برچسب که خود وارداتی و ارزبر و گران است ندارد و برای همیشه آرم و نام شرکت بر روی ظروف خواهد ماند و تبلیغی ماندگار خواهد شد.

۱۲-مشاهده ظروفی که امروز در جهان عرضه گردیده را میتوان در سایت Packaging و در بخش ceramic  و انتخاب عناوین foods,cosmetic,heigenic,medicine,…

اشکال و انواع این ظروف را مشاهده نمود.

خوشبختانه در پاره ای از استانهای ایران از دیر باز دانش و تجربه تولید ظروف وجود دارد که همچنان به صورت سنتی و تاریخی به تولید گلدان و کوزه مشغولند و چنانچه توسط شما عزیزان این آگاهی و تجربه به این افراد انتقال یابد هم خدمتی در خور به این رشته از صنایع کشور نموده و هم موجب کاهش ارزبری و تامین نیاز کارخانجات و توجه به سلامت مردم گردیده اید.

امید است شاهد پیگیری و تلاش بی وقفه شما در تحقق این آرمان ملی باشیم.

درباره‌ی حسن ویسی

همچنین ببینید

سمینار شهرستان جم

سمینار دکتر جهانگیری در استان بوشهر

برگزاری سمینار دو روزه ی دکتر جهانگیری در  مورخ ۱۹ مهرماه ۹۷ در شهرستان جم،فرهنگسرای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *