خانه / دسته‌بندی نشده / صرفه اقتصادی پالونیا

صرفه اقتصادی پالونیا

صرفه اقتصادی پالونیا

پالونیا

 

علاوه برتولید چوب در مدت ۵ سال که برابر با ۴۰ سال درختان دیگر از جمله بلوط می باشد، محصولات جانبی دیگری از جمله برگ  و پوست درخت جهت تولید خاک برگ و خوراک دام و شهد گل های پائولونیا جهت تولید عسل، که در ذیل توضیحاتی  در این رابطه داده خواهد شد.

در صورت اجرای طرح هم میتوان درختان را برای تولید قلمه و برگ و چوب در زمینی کاشت و ۳ سال انتظار کشید و هم زیر درخت میتوان گلدانهای نشاء راا روی زمینی چیده و پس از چند ماه که به اندازه یک متر رشد کردند روانه بازار کرد تا همه ساله سود مناسبی بدست آید تا زمان رشد درختان برسد.

باغ ها,ویلاها,گل فروشی ها,شهرداری ها,منابع طبیعی,بازارهای صادراتی همسایه بخشی از بازار این کالا هستند.

 

 

مقاومت به کم آبی و سرما

 

تحمل شرایط طبیعی یکی ازشاخصهای مهم گونه های جدید مصنوعی پالونیا است. گونه های پالونیای مصنوعی جدید با مقاومت بالا نسبت به کم آبی و سرما توان بالایی در تحمل شرایط بد طبیعی و آب و هوایی دارد و به همین دلیل میتوانند در اقلیمهای مختلف رشد نموده و چوب تولید نمایند.

براساس مشاهدات تجربی برروی جنگل ۴ ساله شن تونگ در شرق چین در تابستان تا دمای ۴۲ سانتیگراد وبدون دو ماه آبیاری به رشد طبیعی ادامه دادند. مطابق همین آزمایش مقامت به سرمای ۲۰- درجه سانتیگراد در زمستان برای شن تونگ ثبت شده است.

کاربرد پالونیا

صرفه جویی درزمین تحت کشت

براساس ویژگیهای والگوهای رشد چترانواع مختلف پالونیا، انواع پالونیا به دو دسته کلی :۱- چتر باریک و متوسط و ۲- چتر بزرگ تقسیم بندی میشوند. بدلیل اندازه کوچک چتر دسته اول، در کاشت زمین میتوان %۴۰ در زمین زیر کشت صرفه جویی کرد و یا به عبارتی در زمینی به اندازه یکسان میتوان ۴۰% درخت بیشتری از دسته اول کاشت. چتر گونه شن تونگ از نوع باریک و متوسط بوده و بدین ترتیب میتواند ۴۰% در زمیت تحت کشت در مقایسه با دسته انواع دسته دوم صرفه جویی صورت گیرد..

قابلیت جوانه زنی مجدد قوی

 

بعد از بریدن و “برداشت” چوب شن تونگ کنده، درخت برزمین باقی میماند. ۱۰۰ درصد ریشه های باقی مانده شن تونگ توانایی جوانه زدن مجدد بعد ازبرداشت دارند. بصورت کلی در جنگل کاری شن تونگ با هر کاشت سه باز میتوان از درخت کاشته شده چوب برداشت نمود.

گستره مناطق قابل کشت

پالونیاهای فورچونی و تومنتوسا در سه منطقه اصلی رشد و نمو پالونیای چین چه بصورت وحشی و چه بصورت جنگل کاری گسترده شده اند. شن تونگ که دارای ژن های وراثتی از پالونیاهای فورچونی و تومنتوسا با قدرت بالای سازگاری نسبت به والدین خود است میتواند در شما ل و جنوب چین و آب و هوایی مشابه آنها رشد نمایند.

در سالهای اخیر کشورهایی نظیر اندونزی، آلمان، ایران، بلغارستان، امریکا، تایلند، ویتنام، لائوس، نپال برمه و تعدادی از کشورهای دیگر اقدام به جنگل کاری موفق شن تونگ نموده اند. شن تونگ بخاطر سازگاری بسیار بالا در مناطق آب و هوایی مختلف به سهولت رشد مینماید که این امر موجب گسترش فعالیتهای اقتصادی از طریق جنگل کاری در مناطق مخلتف آب و هوایی میشود.

مقاومت بالا در مقابل بیماریها و آفات:
مقاومت دربرابربیماریها و حشرات عامل بسیارمهمی برای رشد سریع و برداشت انبوه درجنگل کاری و تولید چوب پالونیا است. نتیایج بررسی های میدانی بر روی بیماریهای طبیعی (the natural infection ) نشان میدهد که شاخص این نوع بیماریها در ( infection index of the witches’ broom disease ) شن تونگ در طول ۷ سال بسیار کمتر از انواع دیگر پالونیا است. حشرات درون خاکی، برگ خواران و کرم چوب میتوانند بصورت جدی رشد پالونیا را تحت تاثیر قرار دهند. نتایج همین تحقیقات نشان داد که شن تونگ در مقایسه با انواع دیگر پالونیا مقاومت بسیار بالایی در مقابل این بیماریها و آفات دارد.

اندازه وحجم درخت
شن تونگ دارای تنه راست، بلند، محکم ( plump ) و با کیفیت است. درمناطق مختلف و براساس شرایط مختلف” داشت” ارتفاع تنه شن تونگ بین ۹-۶ متر میرسد وقطر( Diameter at breast height ) آنها نیزبالغ بر ۱۰-۴ سانتیمترمی شود.

درچین حجم چوب شن تونگ در طول ۷ سال بین ۰٫۶-۰٫۳۵ متر مکعب و ۹۶%-۴۲% بیشتر از انواع دیگر رسیده است.

گل پالونیا

درباره‌ی حسن ویسی

همچنین ببینید

مقاله درختان سریع الرشد

مقاله درختان سریع الرشد درخت پالونیا که مطالعات و تحقیقات آن را پارلمان کشورکانادا بعهده …

2 نظر

 1. سلام خدمت دکتر جهانگیری و همکاران
  وقت بخیر
  متشکرم از اینکه اطلاعات و ایده های خوبی در اختیار مردم قرار میدید.
  من یک زمین ۲۰۰متری کشاورزی با آب و هوای مناسب دارم،میخواستم ببینم میشه کشت این درخت رو در زمین خودم بکارم و اینکه چه شرایطی داره؟ توضیحات کامل کشت و نگهداری رو میخوام بدونم.
  بازم ممنون

  • سلام
   با شماره تلفن های زیر جهت رزرو وقت مشاوره تماس بگیرید
   تلفن: ۸۸۶۲۷۱۳۰ // ۸۸۶۲۷۱۰۴ // ۸۸۰۵۱۲۴۶ // ۸۸۲۱۷۳۹۷ // ۷_۸۸۸۶۰۳۶۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *