موزه کندلوس

موزه کندلوس

موزه مردم شناسی کندلوس                   

۱-موزه کندلوس رویای کودکی روستایی است که یکباره دست از بازیهای کودکانه بر می دارد و آواره دشت و کوه و صحرا میشود تا در روستاهای کجور مازندران خانه به خانه به دنبال اشیاء فرهنگی و تاریخی آن دیار باشد.

او با معاوضه قند وچای و سیگار،قباله ها،اسناد،سکه،سفال جمع اوری کرده و آنها را از دید خانواده پنهان میداشت.

او که امروز دکتر علی اصغر جهانگیری استاد دانشگاه و بنیانگذار مجموعه های گوناگون نظیر شرکت هگزان ،کندلوس ،موسسه فرهنگی جهانگیری و تعداد دیگری از مجموعه ها میباشد در رشته حفاری چاه نفت از امریکا دارای درجه مهندسی و از دانشگاه وین (اطریش) دارای درجه فوق لیسانس پلیمر از پلی تکنیک تهران فوق لیسانس نساجی و از دانشگاه لندن دارای درجه دکترای جامعه شناسی است.

دکتر جهانگیری که امروز کارآفرین نمونه کشور به شمار می آید و تجارب گوناگون خود را در اختیار جوانان کشور قرار میدهددر روستای زادگاه خود علاوه بر اجرای طرحهای متعدد عمرانی و تولیدی مبادرت به احداث موزه کندلوس نمود و همه ان اشیاء جمع آوری شده را که تا امروز هم جمع آوری آن ادامه دارد در آن جای داده تا منطقه کجور مازندران را از محرومیت ،فراموشی و فقر رهایی بخشد.

این موزه در سال ۹۰ بالغ بر ۶۰۰۰۰گردشگر ایرانی و خارجی را میزبانی کرده است و همچنین موجب شهرت و معروف شدن کندلوس در سطح کشور و در سطح بین المللی گردیده است.

۲-کندلوس کجاست:

با گذر از جاده کندوان سه فرسنگی مانده به چالوس ۷ کیلومتر بعد از شهرستان مرزن آباد به  سمت جاده ای کوهستانی که به جاده کجور مشهور است گذر میکنیم.جاده ای محصور از درختان سرفراز جنگلی که نسیم ملایمش برگها را به سماع در می آورد.در جاده ای چشم نواز و با گذر از روستاهای دور و نزدیک به کندلوس می رسیم.

دهکده کندلوس آرمیده بر دامان سر سبز البرز مرکزی و با هویتی به درازای تاریخ و دهکده ای با جلوه های حیرت انگیز از طبیعت.

            3-بخشهای مختلف موزه کندلوس:

این مجموعه ره آورد سالها هو صحبتی وهمدلی با مردم مهربان دیار کجور مازندران است که خود زاده و پرورده دشت و کوهساران آن دیارم و هرچه دارم از مردم آن دیار دارم.

اسناد تاریخی که نشانگر زندگی نیاکان ما و دستاوردهای تاریخی آنهاست بخشی از موزه کندلوس است.

کتابهای خطی،نقاشیهای پشت شیشه ،اشیاءفلزی،ظروف سفالی ،سکه های باستانی و بافته های مردم روستاها بخشی از این مجموعه میباشد.

موزه کندلوس که اولین موزه روستایی در جهان است سوژه های منحصر به فردی را نیز در خود جای داده نظیر سند شهر سمنگان محلی که رستم فردوسی با تهمینه ازدواج میکند،کتاب خارستان سعدی ،صدای مظفر الدین شاه و فونو گراف و نظایر آن.                                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                                              

  4-انتشارات موزه کندلوس:

این مجموعه در زمینه اشاعه و گسترش فرهنگ ایران زمین سالیان درازی است که به چاپ و نشر کتب گوناگون ،فیلم،سی دی و وسایل آموزشی گوناگون مشغول میباشد و دراین راستا توانسته است جایگاهی در خور در فرهنگ ایران برای خود بیابد.

۵-روستای کندلوس:

که امروز روستایی است به پهنای یک شهر و با هویتی به درازای تاریخ و با جلوه های حیرت انگیز از طبیعت که  گردشگران را به دیدار بافت تاریخی روستاها و معماری آن ،به جنگلهای برگ پهن باستانی ،چشمه های جوشان ،کوههای فاخر و سربلند و آداب و رسوم و باورهای مردم تاریخی این دیار دعوت میکند.

تماس با موزه کندلوس:

علاقمندان و همه انهایی که دغدغه فرهنگ و هنر این سرزمین را در سر دارند و یا علاقمند به آشنایی با انتشارات این موسسه میباشند و یا مایل به انتقال تجارب و اطلاعات خود جهت غنی شدن بیشتر این مجموعه باشند میتوانند با نشانیهای زیر تماس حاصل فرمایند.

۱-نشانی دفتر مرکزی:تهران ,ملاصدرا ,شیراز جنوبی,کوچه اتحاد پلاک ۴۸ واحد۴

۲-سایت

bonyadjahangiri.com

۳-ایمیل 

dr.jahangiri@hotmail.com

 

۴-برای رزرو با خانم کرمانی تماس بگیرید ۰۹۱۱۹۱۷۳۱۶۴

توجه: گردشگران عزیزی که برای اقامت با مهمانسرای موزه هماهنگی کنند و از سوییتهای ۲یا ۳ یا ۵ تخته استفاده نمایند مزایای زیر شامل آنها میشود:

۱. بلیط موزه رایگان

۲. صبحانه رایگان

۳. پارکینگ اختصاصی

در انتظار دیدارتان هستیم.                                                                             

موسسه فرهنگی جهانگیری

آدرس:
روستای کندلوس، موزه مردم شناسی
تصاویر:
روستای کندلوس کجاست ؟

روستای کندلوس در شهرستان نوشهر مازندران قرار دارد. فاصله کندلوس تا تهران از جاده چالوس ۲۲۰ و از مرزن آباد ۵۵ کیلومتر است


فاصله تهران تا روستای کندلوس؟

برای مسافرت از کندلوس به تهران شما میتوانید از ۱ مسیر استفاده نمایید.مسافت کندلوس تا تهران مسیر ۱ ۲۱۹ کیلومتر ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه.

اقامت در روستای کندلوس

سفر به روستای کندلوس و اقامت در مهمانسرای آن مثل اقامت در شهری تفریحی است. در این روستا و محوطه ۴ هزار متری مجموعهقرار دارد.

شماره تماس موزه کندلوس

نشانی روستای کندلوس: جاده چالوس- بعد از مرزن آباد- جاده دشت نظیر- کیلومتر ۴۲ دهکده کندلوس
تلفن:۳۰-۰۱۱۵۲۳۶۲۲۲۸