سری مقالات کارآفرینی

سری مقالات کارآفرینی دکتر جهانگیری 

کندلوس
کندلوس

داروخانه خدا

خوشحالم از فرصتی که برایم پیش آمد تا بار دیگر با شما هموطنان عزیزم گفت‌وگو کنم، مخصوصا اینکه در ماه اخير دوستان عزیزی از خوانندگان خلاقیت را در کندلوس دیدار کردم و با هم یک روز خاطره‌انگیزه و فراموش نشدنی را گذراندیم و البته از همان فرصت کوتاه هم استفاده کردیم تا هموطنان عزیز را هر چه بيشتر با مواهب طبیعت آشنا کنیم.

امروزه در کشور ما مشکل دارو یک مشکل جدی‌ست. کمبود دارو از یک طرف و گرانی و عوارض بسیار خطرناک داروهاي شیمیایی از طرف دیگر مرا بر آن داشت که با شما درباره‌ دارو‌های گیاهي صحبت کنم که در اطراف ما هستند که هم می‌توانند برای درمان مورد استفاده‌مان قرار بگیرند و هم برای ما فرصتی برای درآمدزایی به وجود بیاورند.

در ابتدا لازم است نقش ایران را در فرهنگ و تمدن بشری یادآوری کنم. امروز در همه جای جهان اسم خیلی از گیاهان نام ایرانی دارند. همه جای دنیا به شوید می‌‌گویند شبد‏، همه جا به اسفناج می‌گویند اسپینج، همه جا به افسنطین می‌گویند آبسنتین. یعنی بدانید که هنوز گیاهانی دارویی در جهان نام‌های ایرانی دارند و این نشان‌دهنده سابقه این علم در کشور ماست. دانشمندان زیادی در ایران داروهایی را تجویز کرده‌اند که امروزه، شرکت‌های داروسازی معتبر جهان، از آن نسخه‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال سیداسماعیل جرجانی، پزشک دربار سلطان محمد خوارزم‌شاه در قرن پنجم کتابی دارد به نام ذخیره خوارزم شاه. این پزشک عالیقدر در کتابش طرز تهیه واکسن را شرح داده، یعنی نشان داده که هزار سال قبل از پاستور میکرب را می‌شناخته است. یکی از شگفتی‌های کتابش معرفی داروها و گیاهاني‌ست که امروز در جهان مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند. همین امر شرکت‌های داروسازی را روانه کشورهای باستانی مثل ایران کرده تا داروهای روستایی سنتی مردم ایران را خریداری و جمع‌آوری کنند.

ما سعی می‌کنیم برخی از این گیاهان را به شما معرفی کنیم.

امروز می‌خواهیم به شما که آخر هفته‌ها به گشت و گذار می‌روید، یا در شهر و روستاهایی زندگی می‌کنید که اقليم آن پر از گونه‌های ارزشمند گیاهان است، این بار با نگاهی متفاوت به این گیاهان بنگرید تا آنها را بشناسیم و از این مواهب در تسکین دردها و آلام بشر استفاده و از آنها درآمدزايي کنیم:

نروید از زمین شاخی، گیاهی که ننوشته است بر برگش دوایی

این طرح و نقش‌ها که برفرش‌ها، بر پارچه‌ها، بر معماری و همه جا می‌بینیم الهام گرفته از طبیعت است و ما طرح و نقشه‌ای نداریم جز آنکه از طبیعت الهام گرفته باشند.

در اینجا شما را با چند گیاه دارویی که اعتبار جهانی دارند و مورد تایید سازمان‌های جهانی هستند آشنا می‌‌کنیم:

یکی از بیماری‌های شایع امروز میگرن است و خيلي‌ها به علت زندگی ماشینی و آلودگی زیست‌محیطی  نامناسب دچار بیماری میگرن هستند. آخرین دارویی که در طبیعت وجود دارد و بهترین داروی میگرن شناخته شده، گیاهی است به نام گل راحی که اسم‌های مختلفی دارد:هوفاریقون، علف چای، هیپریکوم و گل راعی. گل زرد رنگی که عکس آن را در صفحه مشاهده می کنید . اسم علمی این گیاه هیپریکوم پرفوراتوم هست و برای شناسایی این گیاه کافیست  که شما با دقت به برگهای آن نگاه کنید و ببینید که مثل تور سوراخ سوراخ است و این آخرین داروی شناخته شده برای میگرن است.

دومین دارویی که می‌‌خواهم به شما معرفی کنم گیاه سورنجون است. این گیاه پیاز دارد، یک گل بنفش خیلی زیبای سه‌شاخه‌ای را تولید می‌‌کند. اسم علمی و لاتین این گیاه کولشیکم است و دارویی که در جهان هست و به کولشیسین معروف است و بیماری نقرس را که در اثر تن‌پروری و کار نکردن و مصرف گوشت‌‌های قرمز و حبوبات به وجود می‌آید و بسیار دردآور است را درمان می‌‌کند. داروی دیگری که در طبیعت فراوان یافت می‌شود درخت ولیک است که به دو رنگ سیاه ولیک و سرخ‌ولیک موجود است. این گیاه علاوه بر آنکه آریتمی قلب را تنظیم می‌‌کند، فشار خون را پایین می‌‌آرود. هم گل و هم میوه‌اش قابل استفاده است. این دارو در کشور فرانسه به نام گراتاگی در حال تولید است. برای زیبایی پوست و مو برای خانم‌هایی که می‌‌خواهند پوست لطیفی داشته باشند مصرف رازیانه را توصیه می‌کنیم. رازیانه در حقیقت پوست را هورمونی و سلو‌لهای پوست را پر آب می‌کند و یک لطافت و شفافیت خاص به پوست می‌بخشد. خوشبختانه فنل یا رازیانه در کشور ما به حد وفور چه در طبیعت و چه دست‌کاشت یافته می‌شود. برای زندگی ماشینی امروز ما که در آن از مسائل بی‌شماری رنج می‌بریم گیاهی به نام ملیس آفیشینالیس را به شما توصیه می‌کنم. گونه‌ی وحشی این گیاه در طبیعت به نام فرنج مشک یا بادرنجبویه  است. این گیاه را ابوعلی سینا می‌شناخته و عصاره‌ی این گیاه را با شربت سیب مخلوط می‌کرده و به نام شربت ابن‌سینا به بیماران می‌داد. گیاه ملیس که گیاه ژنتیک بادرنجبویه  است و غلظت مواد موثرش به مراتب بیشتر از آن شده، برای ۵۴ نوع بیماری منشاء عصبی مفید است و از سردردهای یک طرف، اضطراب، تشویش، بی‌خوابی، لرزش اندام، عادت ماهانه خانمها و همه بیماری‌هایی که منشاء عصبی دارند، ملیس را به عنوان یک نوشابه، به عنوان یک چای به خانه‌تان راه بدهید و در جیره غذایی روزمره‌تان از آن استفاده کنید.

مشکل دیگری که امروز خانواده‌های ما دارند مشکل بی‌خوابی است و خیلی‌ها با خوردن قرص والیوم و نظایر آن به صورت مصنوعی به خواب می‌روند. اگر شما گیاه والرین یاسنبل الطیب  را بشناسید خواهید دید که این گیاه به طور معجزه‌آسایی در پایین آوردن فشار خونی‏ تنظیم ضربان قلب موثر و یک خواب‌آور بسیار‌بسیار قوی است.

برای نوشیدن ریشه سنبل الطیب  که به علف گربه هم معروف است، می‌توانید آن را با مخلوطی از گیاه گل‌گاوزبان و لیموعمانی بجوشانید و چای آلبالویی رنگ بسیار دلپذیری از‌آن به دست بیاورید و از آن استفاده کنید.گیاه دیگری که در کوهستان‌های و دشت‌ها به هندوانه ابوجهل معروف است برمی‌خوریم. این گیاهی است که در زمین رونده است، موقعی که سبز است شبیه یک هندوانه کوچک و به اندازه یک سیب است و وقتی که می‌رسد کاملا زرد می‌شود. داخل این هندوانه بذرهای  سیاه‌رنگی هست که دارای ماده‌ی کولیسینتیز هست. اگر این بذرها آسیاب شوند و در پوکه کپسول پرشوندبراحتی قابل استفاده است چون  خیلی تلخ و خوردن آن بسیار سخت است، کسانی که دارای قند خون بسیار بالایی هستند، از حداکثر دو گرم یا چهار کپسول پانصد میلی‌گرم در روز نباید بیشتر مصرف کنند چون این گیاه قند خون را به شدت می‌سوزاند و ممکن است به خاطر افراط در مصرف آن قندخون‌تان زیاد پایین بیاید و دچار ضعف شوید.

یکی دیگر از گیاهان که در طبیعت بسیار فراوان است، داگ رز یا سگ گل یا نسترن وحشی است. این گیاه در همین فصل پاییز  میوه‌های قرمز رنگی می‌دهد و منبع سرشار ویتامین ث است. می‌‌توانید عکس‌های آن را در همین صفحه ببینید و هر بار که به طبیعت می‌روید آن را بچینید و در فصل زمستان برای تقویت خودتان در مقابل سرماخوردگی از آن استفاده کنید.

به این ترتیب می‌بینید که چه ثروتی و چه نمعتی و چه گیاهانی ارزشمندی در دشت و کوه و صحرا یافت می‌شود و چون در اینجا متاسفانه فضای کمی برای گفت‌وگوی داریم به همین مقدار بسنده می‌کنم و ادامه این بحث را به دفعات آینده موکول می‌کنم.

برای لاغری که از مسائل مهم، به‌خصوص برای خانم‌هاست، ریشه گیاه قاصدک یا دندلیوم و ریشه گیاه بابا‌آدم یا بورداک را معرفی می‌کننم. اگر این ریشه‌ها به نسبت مساوی خشک، آسیاب و کپسول شود، می‌تواند چند کیلو در ماه وزن شما را بدون عوارض جانبی پایین بیاورد ، مشکل دیگر ریزش مو هست. کسانی که دچار ریزش مو هستند می‌توانند از گیاه گزنه استفاده کنید. این گیاه در کنار رودخانه‌ها فراوان می‌روید. از گزنه به سه روش می‌شود استفاده کرده یک اینکه آنرا بپزید و به عنوان یک سبزی در کنار بشقاب‌تان استفاده کنید. گزنه، عدس، فلفل زردچوبه با هم یک غذای بسیار جالب است یا اینکه آن را بپزید، عصاره‌ی آن را صاف کنید و به عنوان نوشابه یا چای استفاده کنید. گزنه برای پروستات، برای ریزش مو و برای کنترل قندخون گیاه معجزه‌گری است. کسانی که دچار ریزش مو هستند می‌توانند گزنه را بپزند، آبش را صاف کنند، یک مقدار الکل اتانول در آن محلول بریزند و این محلول را روی پوست‌سرشان ماساژ بدهند. در نتیجه چربی‌های زیر پوست منعقد می‌شود و این موها به راحتی از پوست جدا نمی‌شود. اگر چند بار با این محلول پوست سرتان را ماساژ بدهید و یا حتی شب‌ها با کلاهی که روی سرتان می‌گذارید با آن بخوابید، بعد از سه چهار روز ریزش متوقف می‌شود و موهای ریخته شروع به درآمدن می‌کنند.

یک بخش از این گفتگو بحث دارویی دارد و بخش مهم دیگر آن ایجاد اشتغال و اقتصاد است. این گیاهان که تعدادی از آنها را نام بردم، مصرف انبوه دارد، داروهای شناخته شده است، تاییدیه جهانی دارد و در نتیجه اگر شما در سرزمینی که در آن زندگی می‌کنید دسترسی به اینگونه گیاهان دارید، از روی عکس‌هایی که تقدیم کردم آنها را شناسایی کنید و بدانید که در کشور و خارج از کشور مصارف بی‌شماری دارد و شما می‌توانید آنها را جمع‌آوری، از آنها استفاده و با آنها پولسازی کنید.

می‌توانید از وقت خالی دانش‌آموزان استفاده کنید، آنها را به کار بکشید و این داروها را بچنید، خشک کنید و  مورد بهره‌برداری قرار دهید و به صورت فله و مواد اولیه به بازار بفروشید.

روش دیگر این است که به داروخانه‌ها و لابراتوارها مراجعه کنید و از آنها بخواهید که این داروها را به نام ما و برای ما تولید کنند. یعنی از ظرفیت‌های خالی این مراکز استفاده کنید.

یقینا کاکوتی، چایی پشمک یا چای کوهی که گل پرزدار بنفش رنگی هست، گل‌پر، مرزن‌گوش، باریجه، آنغوزه، آلوئه‌ورا و… کما بیش در کشور ما وجود دارد و کافی است که آنها را چه برای مصرف شخصی و چه برای تولید محصولات  ویا برای فروش به بازار شناسایی کنید و از آنها درآمدزایی کنید.

شب آفتابی
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۰ مدت : ۱ ساعت و ۴۱ دقیقه
كارآفرینی و خود اشتغالی خانواده ها كارشناس: علی اصغر جهانگیری(كارآفرین برتر كشور)
دانلود فایل: جهت دانلود فایل کلیک کنید